Obecne przepisy o podatku dochodowym zastąpią trzy nowe ustawy - informuje DGP. Ministerstwo Finansów zamierza m.in. oddzielić opodatkowanie zysków przedsiębiorstw z działalności operacyjnej oraz zysków kapitałowych (jak dywidendy, odsetki), co ma zapobiec zaniżaniu daniny. Zmiany mają także uprościć reguły i zlikwidować niejasności w przepisach dotyczących obecnego PIT i CIT. Na tym etapie nie wiadomo, jakie będą skutki regulacji dla drobnych przedsiębiorców. 

Nowelizacje mogą wejść w życie w perspektywie kilkuletniej. Są one elementem uszczelniania systemu podatkowego. W ostatnich tygodniach resort koncentruje się na walce z tzw. optymalizacjami podatkowymi CIT. Ministerstwo publikuje kolejne ostrzeżenia przed stosowaniem konkretnych mechanizmów, które narażają firmy na kary. "Teraz jest dobry moment, aby firmy, które zdecydowały się na ryzykowne przedsięwzięcia, wycofały się z nich" - ostrzega dla DGP Michał Bator, zastępcy dyrektora departamentu podatków dochodowych w Ministerstwie Finansów. Zapewnia, że wprowadzona niedawno klauzula przeciwko unikaniu opodatkowania przyniosła "znakomite efekty prewencyjne". Przyznaje jednak, że nie da się sformułować katalogu kryteriów, które wskazują na niedozwolone optymalizacje i ocena służb skarbowych zależy od konkretnej sytuacji.

Unia Europejska przyjęła 29 maja regulacje, które mają zapobiegać "unikaniu opodatkowania" przez międzynarodowe przedsiębiorstwa w ramach tzw. struktur hybrydowych, gdy koncern ma oddziały w różnych krajach, w których obowiązują odmienne przepisy podatkowe. Nowe przepisy UE mają wejść w życie do 1 stycznia 2020 r.