„Złote Blachy” to wyróżnienia przyznane co roku przez Koalicję Antypiracką jednostkom policji, które wyróżniły się walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. Koalicję tworzą: Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA The Software Alliance.

Nagrodę od BSA otrzymał Wydział dw. z Cyberprzestępczością oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie. Policjanci zostali uhonorowani za wysoki poziom profesjonalizmu w wykrywaniu przestępstw rozpowszechniania nielegalnych programów komputerowych oraz oferowania podrabianych programów na portalach aukcyjnych. BSA doceniło także zwalczanie piractwa komputerowego w przetargach publicznych przez fachowców z olsztyńskiej komendy.

W marcu ub.r. mundurowi z Olsztyna zlikwidowali największy wykryty jak dotąd piracki „biznes”, związany ze sprzedażą produktów Microsoftu. Oszuści na jednym z portali aukcyjnych sprzedali nielegalny Windows i Office o łącznej wartości – jak ustalili śledczy – 3 mln zł. Pirat podawał się za oficjalnego partnera Microsoftu.

Według BSA w 2016 r. zawarto ugody na kwotę 1 mln zł z firmami wykorzystującymi nielicencjonowane oprogramowanie. Ponadto sądy przyznały producentom zrzeszonym w organizacji blisko 0,5 mln zł za szkody z tytułu bezprawnego uzyskania lub rozpowszechniania programów.
 
„Złote Blachy” od ZPAV otrzymał Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Radomiu oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KMP w Radomiu. Policjanci zostali wyróżnieni za umiejętność analizy sposobów działania i współdziałania sprawców przestępstw naruszających prawa producentów muzycznych oraz za efektywne zwalczanie piractwa fonograficznego.
 
 Z kolei Sygnał uhonorował Wydział dw. z Cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie oraz Wydział dw. z Przestępczością Gospodarczą KWP w Olsztynie. Policjanci z Rzeszowa zostali wyróżnieni za osiągnięcia w zwalczaniu kradzieży sygnału telewizyjnego. Wydział z Olsztyna nagrodzono za zwalczanie piractwa audiowizualnego.
 
Nagrodę Specjalną otrzymał prof. Jerzy Kosiński wraz z zespołem współpracowników z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie za działalność edukacyjną dotyczącą ochrony praw własności intelektualnej i udział w opracowaniu metod zwalczania naruszeń.