Nagrody przyznaje Koalicja Antypiracka, w skład której wchodzą Związek Producentów Audio Video (ZPAV), Stowarzyszenie Sygnał i BSA | The Software Alliance. Złote Blachy otrzymują jednostki policji, które w mijającym roku szczególnie wyróżniły się skuteczną walką z piractwem muzycznym, telewizyjnym i komputerowym. W tegorocznej edycji nagrody otrzymały komendy wojewódzkie z Katowic, Opola i Olsztyna, komenda miejska w Gliwicach oraz powiatowa w Namysłowie (opolskie). Złotą Blachę otrzymał także wydział dw. z cyberprzestępczością biura służby kryminalnej Komendy Głównej Policji.

BSA nagrodziło wydział kryminalny komendy powiatowej w Namysłowie oraz sekcję dw. z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Opolu. Funkcjonariusze z tych jednostek wyróżniają się m.in. dobrymi wynikami w zwalczaniu piractwa na internetowych platformach aukcyjnych. Chodzi zwłaszcza o akcję z czerwca br., skierowaną przeciwko osobom sprzedającym pirackie programy komputerowe na ogromną skalę. Wpadł wówczas jeden z największych sprzedawców lewego towaru na znanym portalu aukcyjnym. Policja postawiła blisko 200 zarzutów dwojgu mieszkańcom Namysłowa za handel nielegalnym oprogramowaniem. Jego wartość oszacowano na 7,5 mln zł. Ze względu na rozmiar szkody, grozi za to kara nawet do 10 lat więzienia.

Policja w Katowicach i Gliwicach została wskazana jako skutecznie zwalczająca przestępstwa w Internecie, ze szczególnym uwzględnieniem protokołów aplikacji peer to peer. Ponadto wydział zajmujący się przestępczością gospodarczą w gliwickiej komendzie przyczynił się do uzyskania przez tę jednostkę najwyższego w kraju poziomu wykrywalności w ostatnich latach.

Stowarzyszenie Sygnał uhonorowało wydziały dw. z przestępczością gospodarczą oraz z cyberprzestępczością komendy wojewódzkiej w Olsztynie, za skuteczne przeciwdziałanie przestępczości intelektualnej w obszarze informatyki i telekomunikacji. Śledczy rozwiązali wielowątkową sprawę, sięgającą także zagranicy.  

Nagrodę ZPAV, Stowarzyszenia Sygnał i BSA otrzymał także wydział dw. z cyberprzestępczością biura służby kryminalnej KGP w Warszawie za utworzenie, koordynację i nadzór nad działaniami wydziałów dw. z cyberprzestępczością oraz zwalczanie cyberprzestępczości.

– Wzrost efektywności policji w zakresie zwalczania cyberprzestępczości w dużej mierze wynika z powołania w komendach wojewódzkich wydziałów dw. z cyberprzestępczością. To była trafna decyzja – twierdzi mec. Marek Staszewski, pełnomocnik ZPAV.