Polkomtel domagał się wyjaśnień i udostępnienia „Opinii Prezesa UOKiK”, dotyczącej przetargu na pasmo 1800 MHz. Rozstrzygnięto go w lutym br. UKE przyznał trzy rezerwacje częstotliwości dla P4 (Play) i dwie dla PTC (T-Mobile). Odrzucono oferty Polkomtela, PTK Centertel (Orange), Sferii i EmiTela.

Przedstawiciel Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zapewniał, że przed wydaniem opinii dotyczącej przetargu Urząd „dogłębnie przeanalizował rynek’. Polkomtel chciał przedstawienia analiz i odpowiedzi na pytania dotyczące sytuacji na rynku telekomunikacyjnych usług mobilnych. Nie doczekano się zadowalającej informacji. Według Polkomtela z odpowiedzi urzędu wynika, że UOKiK podejmuje decyzje nie mając rzetelnej wiedzy na temat materii, którą się zajmuje.

„Możemy już z niemal stuprocentową pewnością uznać, że zapowiadane przez Urząd „dogłębne analizy’ nie istnieją (…) Urząd posiadający ogromną władzę oraz siłę i możliwości wpływania na rynek, swoje opinie i wnioski opracowuje bez jakiejkolwiek merytorycznej analizy. Reakcja Urzędu na nasze pytania i wnioski utwierdza nas w przekonaniu, że zarówno UOKiK, jak i UKE, dla którego sporządzona została tzw. „Opinia’ nie przywiązują znaczenia do tego, jak ukształtują rynek swoimi decyzjami.” – stwierdza Polkomtel w oświadczeniu.

W opinii Polkomtela celem przetargu nie było zapewnienie konkurencyjności, lecz przyznanie częstotliwości konkretnym podmiotom. Według niego regulatorzy rynku faworyzują T-Mobile i Orange. „Naszym zdaniem, dotychczasowe zachowanie UKE, jak i niestety UOKiK, wskazuje na to, że przetarg na częstotliwości z zakresu 1800 MHz został przeprowadzony z naruszeniem wielu reguł, zasad i przepisów prawa. Przesłana nam odpowiedź z UOKiK jest przykładem lekceważenia wspomnianych reguł i zasad.” – informuje spółka.

Również właściciel Polkomtela, Zygmunt Solorz – Żak, oburza się na UOKiK. Sugeruje, że konkurenci chcieliby go wypchnąć z rynku:
„Bardzo denerwuje mnie to, że nawet polskie urzędy, takie jak UOKiK działają przeciw polskiej firmie. Dochodzą do mnie słuchy, że prezesi zagranicznych firm opowiadają, jakby to było dobrze, gdyby Solorza nie było na rynku i żeby zostały tylko Orange i T-Mobile” – powiedział Zygmunt Solorz – Żak w wywiadzie dla „Wprost”.

Polkomtel zapowiedział, że wystąpi do sądu administracyjnego (WSA) ze skargą na bezczynność Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów dotyczącą udostępnienia informacji publicznej.