Przychody największych dystrybutorów w regionie EMEA zwiększyły się w I kw. 2019 r. o 4,2 proc. wobec analogicznego okresu ub.r. - ustalił Canalys. Oznacza to, że wzrost sprzedaży liderów zwalnia - w I kw. 2018 r. wyniósł 7 proc. r/r, w IV kw. 2018 r. także 7 proc., a w III kw. 2018 r. nawet 9 proc.

Do "tytanów" rynku dystrybucyjnego krajów EMEA zaliczono: AB, ABC Data, Also, Arrow ECS, Asbis, Elko, Esprinet, Redington i Tech Data. Te firmy cechują największe obroty. Na 5 miejscu na tej liście uplasowało się AB, osiągając przychody na poziomie 436 mln euro w I kw. br. ABC Data była ósma (170 mln euro). Polskie firmy osiągnęły wzrost sprzedaży w euro o 1 proc. i 7,2 proc. (w złotych: odpowiednio o 4 proc. i 4,7 proc. r/r.).

Prym w regionie pod względem wielkości przychodów wiedzie Tech Data: 3,8 mld euro przychodów w krajach EMEA w I kw. br., co oznacza wzrost o 0,8 proc. w euro, ale raportowany spadek o 7,6 proc.). Największy wzrost sprzedaży osiągnęło Elko - 30,5 proc. w euro w I kw. br.

 

Dystrybutorzy po przecenie

Dane z rynku giełdowego zdają się wskazywać, że inwestorzy nie są pewni wartości dystrybucji IT - wynika z raportu EMEA Channel Titans Perfomance. Otóż ceny akcji 7 spośród 9 największych dystrybutorów regionu EMEA spadły w minionym roku (licząc do czerwca 2019 r.), i to zwykle w dwucyfrowej skali - w przypadku AB i ABC Daty odpowiednio o 23 proc. i 23,8 proc. Rekordowy dołek zaliczyło Elko (-58 proc.; mimo wzrostu sprzedaży w I kw. br. wyraźnie spadł zysk grupy). Wyżej niż rok temu wyceniano tylko Also i Tech Datę.

Jako wyzwania dla dystrybutorów wskazano presję na marże, problemy z handlem i cłami, rosnące koszty, dywersyfikację w kanale sprzedaży, nowych konkurentów, a także chmurę i rozwiązania as-a-service.

Po stronie możliwości wymieniono: złożoność IT, nowych dostawców, zacieśnianie współpracy z producentami, nowe modele biznesowe, niedobory kompetencji w kanale sprzedaży i ekosystemy partnerskie. Chmura i inna oferta usługowa zdaniem Canalys okazuje się nie tylko wyzwaniem, lecz także szansą.


Sprzęt i finansowanie

Jak zauważają analitycy, na przychody dystrybutorów w I kw. br. pozytywnie wpłynął popyt na serwery, pamięć masową i sieciówkę. Rosnące ceny komputerów, ze względu na droższe komponenty, pomogły kilku znaczącym graczom zwiększyć obroty.

Duzi globalni i europejscy dystrybutorzy walczą o przyciągnięcie coraz większej grupy małych dostawców zabezpieczeń, którzy ze swej strony są otwarci na takie kontakty widząc, że specjalistyczne firmy ułatwiają im dotarcie do klientów.

Według Canalys w I kw. br. rosły inwestycje w finansowanie, ponieważ dystrybutorzy uznali, że sprzęt jako usługa jest kluczowa do uzyskania dodatkowych przychodów.