Według deklaracji respondentów 21 proc. w ogóle nie zdecydowałoby się na wyjazd za granicę. Dla pozostałych 79 proc. główną motywacją byłyby: wyższe wynagrodzenie (72 proc.) oraz lepsze perspektywy rozwoju – (50 proc.). Niespełna ? pracowników IT (33 proc.) twierdzi, że zdecydowałaby się na wyjazd za granicę do pracy, jeśli wiązałoby się to z inną kulturą pracy, a 23 proc. badanych zwraca uwagę na dojrzalszy rynek pracy. Co piąty ankietowany (20 proc.) deklaruje chęć pracy w międzynarodowym środowisku.

Co wpływa na brak zainteresowania wyjazdem wśród pracowników IT? Przede wszystkim sprawy rodzinne – 61 proc. ankietowanych nie decyduje się na opuszczenie kraju z powodu ograniczonego kontaktu z bliskimi. Co trzeci respondent (30 proc.) deklaruje, że jego wynagrodzenie jest zadowalające, wobec czego nie interesuje się zmianą. Z powodu przywiązania do kraju wyjazdu nie bierze pod uwagę 26 proc. specjalistów i menedżerów IT, a 11 proc. – ze względu na różnice kulturowe i lepsze perspektywy rozwoju w Polsce. Co 10-ty badany (10 proc.) nie decyduje się na pracę za granicą z powodu braku znajomości języka. Czyli zadowalające wynagrodzenie i lepsze perspektywy rozwoju w Polsce deklaruje łącznie 41 proc. odpowiedzi respondentów.

Dlaczego wracają do Polski
Do powrotu najczęściej motywuje nie atrakcyjne wynagrodzenie, lecz sytuacja rodzinna – tak deklaruje 41 proc. badanych. Na konkurencyjną płacę wskazuje prawie co 4-ty ankietowany (24 proc.). Ważny jest też kontakt z najnowszymi technologiami (12 proc.) oraz praca w znanej, międzynarodowej firmie (11 proc.).

Jak wynika z rozmów konsultantów Antala z kandydatami, duża część wyjeżdżających osób to pracownicy kontraktowi, którzy nigdy nie zamierzali zostawać poza Polską na stałe.

„Specjaliści i menedżerowie z branży IT nie przykładają już tak wielkiej wagi, jak jeszcze kilka lat temu, do wynagrodzeń, które na przestrzeni ostatnich lat zbliżają się do zachodnich standardów – jedynie dla 1 respondentów wynagrodzenie jest priorytetem ’ – twierdzi Mikołaj Zbudniewek, Consultant Antal IT Services.

Jak wynika z raportu Antal 'Najbardziej pożądani pracodawcy w opinii specjalistów i menedżerów w Polsce’, specjaliści i menedżerowie coraz większą wagę przykładają do wielkości i prestiżu firmy – 45 proc. respondentów wskazało tę cechę jako najważniejszą przy wyborze pracodawcy. Co ciekawe, warunki finansowe nie są już tak ważne (34 proc.), jak w ubiegłym roku – ustąpiły miejsca stylowi zarządzania i kulturze organizacyjnej firmy (41 proc.). 
 
Dla specjalistów i menedżerów IT biorących udział w badaniu, najbardziej atrakcyjnym kierunkiem do pracy za granicą jest Europa Zachodnia (72 proc.), a za nią – Ameryka Północna (44 proc.) i Europa Północna (40 proc.).

Na popularność Europy Zachodniej wpływa kilka aspektów – bliskość Polski, lepiej rozwinięte technologie, wyższe wynagrodzenie oraz obecność Polski w Unii Europejskiej. Ameryka Północna jest doceniana przede wszystkim ze względu na to, iż większość innowacji i nowych produktów w branży IT pochodzi właśnie stamtąd. Europa Północna z kolei ma przede wszystkim konkurencyjne wynagrodzenie oraz świetnie rozwiniętą opiekę socjalną.