Inwestycje rządowe i odpowiednie warunki do tworzenia innowacji pobudzą wzrost krajowej branży ICT – ocenia Ministerstwo Rozwoju. Jego zdaniem sektorowi sprzyja dobra kondycja polskiej gospodarki. Resort wskazuje także na wykwalifikowane kadry i wsparcie instytucji unijnych i rządowych.

Ministerstwo podaje, że polska branża teleinformatyczna w latach 2009 – 2014 odnotowała średni roczny wzrost na poziomie 8,64 proc., a przez ostatnie 5 lat – 16,72 proc. Wartość produkcji sektora zwiększyła się o 20,57 proc. w latach 2010 – 2016. 

Ma być jednak jeszcze lepiej. Resort zauważa, że udział sektora ICT w krajowym PKB jest relatywnie niski. Wynosi 6,06 proc., podczas gdy np. w Niemczech, Czechach i Francji odpowiednio 8,15 proc., 8,43 proc. i 7,33 proc. 

Zdaniem ministerstwa oznacza to duży potencjał do rozwoju. W ocenie resortu wartość polskiego sektora teleinformatycznego może urosnąć o około 12 mld dol. do 2025 r., jeżeli dorówna państwom o najwyższym udziale sektora w PKB. 

Największą dynamikę wzrostu w polskiej branży ICT mogą osiągnąć według ministerstwa następujące specjalizacje: produkcja samochodów hybrydowych, inteligentny transport, branża gier, Internet rzeczy, telemedycyna i sprzęt medyczny. Czyli sektor teleinformatyczny definiowany jest szeroko.

Resort zauważa, że w 2014 r. wartość eksportu wyniosła 51,8 mld zł, a wywożono głównie sprzęt telekomunikacyjny i sprzęt elektroniczny. Warto jednak pamiętać, że liczby te odnoszą się do okresu sprzed wprowadzenia odwróconego VAT na telefony komórkowe, laptopy, tablety i konsole, więc część danych może pokazywać fikcyjny eksport w celu wyłudzeń VAT.

Dalszy wzrost branży ma zapewnić nowo zorganizowany Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Oferta PFR obejmuje pakiety usług finansowych i pozafinansowych.

"Naszym celem jest stworzenie kompletnego rynku pozyskiwania kapitału i instrumentów wzrostu na każdym etapie rozwoju danego przedsięwzięcia." – deklaruje resort.

Przykładem wsparcia dla branży ICT jest także według ministerstwa konkurs organizowany przez PARP. Ma on na celu wsparcie polskich marek (produktów i usług) w ekspansji na wybrane rynki zagraniczne. Wnioski o dofinansowanie realizacji projektów można składać od 10 lutego do 13 marca 2017 r. 

Ministerstwo Rozwoju prowadzi ponadto cykl pod nazwą “Polskie technologie dla polskich firm”, w trakcie którego prezentowane są urządzenia i rozwiązania opracowane, wdrożone i rozwijane przez polskie firmy ICT.