Creotech Instruments, wspólnie z Politechniką Warszawską, współpracuje przy tworzeniu i rozwijaniu technologii komputerów kwantowych z takimi ośrodkami jak Uniwersytet Oksfordzki, Uniwersytet w Maryland oraz Duke University. Do zadań Creotech należy dostarczenie komponentów i urządzeń pomiarowych służących do przygotowywania i wykorzystania zjawisk kwantowych.

Firma pracuje nad komponentami do budowy zarówno badawczych jak i komercyjnych urządzeń wykorzystujących zjawiska kwantowe, w szczególności pułapek jonowych. Urządzenia, które powstaną w wyniku projektu, posłużą nie tylko do budowy komputerów kwantowych ale mogą też znaleźć zastosowanie w tworzeniu tzw. wzorców czasu i częstotliwości, urządzeń kryptograficznych, czy generatorów liczb losowych.

Komponenty są tworzone w oparciu o licencję open-hardware. Creotech występuje w roli firmy komercjalizującej te urządzenia. „Odpowiadamy za zbudowanie systemów testujących rozwijane komponenty, dopracowanie opracowanych modułów pod kątem produkcji seryjnej i wprowadzenie ich na rynek jako gotowe produkty, z opakowaniem, instrukcją i gwarancją” – mówi dr Grzegorz Kasprowicz, dyrektor R&D i jeden z założycieli Creotech Instruments. Docelowo spółka chce opracować cały system wykorzystujący zjawiska kwantowe oparty na własnych rozwiązaniach technologicznych.

Firma już wysłała pierwszą partię produktów. Większość zamówionych instrumentów powinna być gotowa pod koniec roku. Zostaną one wykorzystane w ramach programu ARTIQ (Advanced Real-Time Infrastructure for Quantum physics), który ma zapewnić narzędzia działania komputerów kwantowych, zarówno od strony sprzętowej jak i języka programowania.