Amerykańska administracja naciska na polskie władze, by zakazały Huawei udziału w budowie sieci 5G - twierdzi "The New York Times". USA mają twierdzić, że infrastruktura chińskiego koncernu może stwarzać ryzyko dla bezpieczeństwa żołnierzy USA, co wpłynie na decyzję o budowie amerykańskiej bazy wojskowej w naszym kraju ("Fort Trump"). Amerykanie od dawna sygnalizują wątpliwości co do bezpieczeństwa infrastruktury Huawei oraz sugerują działania szpiegowskie. Huawei konsekwentnie zaprzecza tym twierdzeniom.

Obecnie resort cyfryzacji analizuje możliwość wprowadzenia ograniczeń lub rekomendacji ostrożności stosowania rozwiązań Huawei w naszym kraju. Decyzji można spodziewać się najdalej za kilka miesięcy. Pełnomocnik rządu komentując podjęte działania stwierdził, że brane są pod uwagę koszty ewentualnego wykluczenia Huawei z budowy 5G, ale bezpieczeństwo jest priorytetem.

Były szef agencji wywiadu, Grzegorz Małecki, ocenia w NYT, że dla Polski ważniejsza jest obecność i zapewnienie bezpieczeństwa amerykańskich oddziałów niż "inne zmartwienia". Co sugeruje, że w jego ocenie warto ograniczyć współpracę z Huawei na rzecz utrzymania dobrych relacji z Waszyngtonem.

Presja na Polskę nie jest wyjątkowa. USA zabiegają w sojuszniczych krajach o ograniczenia dla Huawei i innych chińskich koncernów informatycznych. Takie naciski wywierane są m.in. na Wielką Brytanię i Niemcy.


"Bezwstydne działania" Huawei

Ostatnio sprawy Huawei nabrały tempa za oceanem. Amerykański departament (ministerstwo) sprawiedliwości ujawnił oficjalne zarzuty wobec chińskiego koncernu. Wśród 13 ciężkich oskarżeń wymieniono m.in. kradzież technologii, naruszenie embarga na handel z Iranem i i oszustwa bankowe. "Zarzuty ujawniają bezwstydne i wytrwałe działania Huawei" - komentuje dyrektor FBI.  

Huawei komentuje, że jest "rozczarowany" zarzutami. Zaprzecza, by koncern lub jego spółki dopuściły się któregokolwiek z naruszeń przedstawionych w aktach oskarżenia.