Polska zajmuje 3. miejsce wśród najlepszych lokalizacji usług outsourcingu IT w modelu nearshoring (czyli wśród miejsc relatywnie bliskich Europy zachodniej). Wyprzedzają nas Czechy i Węgry – według raportu „Executive Brief Outsourcing 2019”, przygotowanego przez duńską firmę konsultingową 7N.

Tworząc zestawienie wzięto pod uwagę 14 wskaźników – od jakości infrastruktury i stabilności waluty przez koszty pracy i potencjał rozwoju branży ICT, po kwestie kulturowe i znajomość j. angielskiego.

Polska zajmuje czołowe miejsca w takich kategoriach jak biegłość specjalistów w posługiwaniu się j. angielskim czy tzw. ICT tertiary (wskaźnik określający, ilu nowych pracowników wejdzie do branży ICT w bliskiej przyszłości).

Znalazła się za jednak Czechami i Węgrami ze względu na... dojrzałość branży IT. Nasz kraj uzyskał mniej punktów w kategorii konkurencja - oznaczającej nasycenie rynku firmami IT i możliwość pozyskania specjalistów tej branży. Nad Wisłą pracodawcy z zagranicy, podobnie jak w krajach zachodnioeuropejskich, muszą konkurować o najlepszych, doświadczonych specjalistów IT z lokalnymi firmami, które są w stanie zaoferować równie atrakcyjne projekty i warunki pracy.  

W zestawieniu globalnym, tj. w kategorii offshoring, Polska zajmuje 5. miejsce, za Filipinami, Indiami, Czechami i Węgrami.

Offshoring jest przeciwieństwem onshoringu, czyli szukania dostawców usług czy podwykonawców we własnym kraju. Według 7N ma on jednak swoje wady, takie jak trudna do przeskoczenia przy pracy nad wspólnymi projektami różnica czasu, koszty podróży, a także odmienna kultury pracy i niestabilność gospodarek wschodzących.

 

Kurs na Europę Środkową

Dlatego kompromisowym rozwiązaniem jest nearshoring, czyli współpraca z partnerami działającymi za granicą, ale niedaleko. Z perspektywy Europy zachodniej, dobrym miejscem ich pozyskania jest Europa Środkowa – stwierdza raport.

To wyjaśnia, dlaczego czołówka rankingu 7N została zdominowana przez kraje CEE. Choć państwa Azji Południowo-Wschodniej zostały wysoko ocenione szczególnie w takich kategoriach jak koszty pracy i życia, to kraje naszego regionu wygrywają w kategoriach: infrastruktura, stabilność gospodarcza (premia za obecność w UE), czy wysoki standard życia.

W pierwszej dziesiątce najlepszych lokalizacji aż sześć to kraje Europy Środkowo-Wschodniej – kolejno są to: Czechy, Węgry, Polska, Bułgaria, Estonia i Rumunia. Siódmym europejskim krajem, jaki zmieścił się w czołówce, jest Irlandia.