W II kw. 2020 r. przychody ze sprzedaży w kanale dystrybucyjnym w Polsce wzrosną o 7,3 proc. rok do roku - przewiduje Context.

To znacznie lepszy wynik, niż średnia dla całej Europy (-4,1 proc.) oraz na kilku dużych rynkach. Na wyraźnym minusie będą Włochy (-9 proc.), Francja (-8,9 proc.) i Hiszpania (-7,8 proc.).

We Włoszech, Belgii i Hiszpanii widać już pozytywny trend - przychody zaczynają rosnąć, natomiast w Wielkiej Brytanii brak dużych transakcji ma negatywny wpływ. Jednak prognozowany spadek o -4,1 proc. w europejskiej dystrybucji w II kw. br. nie jest tak duży, porównując go do przewidywanego załamania PKB w strefie euro w tym okresie: o -12,5 proc.

"Zwykle mówimy o wydajności branży IT o 1-2 proc. lepszej niż PKB, ale jest ona znacznie lepsza” - zauważa Gurvan Meyer, starszy analityk Contextu.

Według firmy badawczej sprzedaż w kanale dystrybucyjnym w Europie ponownie wyszła na plus w ciągu 4 tygodni kończących się 10 maja br. W 19 tygodniu (4-10 maja) przychody były wyższe o 3,4 proc. niż rok wcześniej, wobec -1,2 proc. w poprzednim tygodniu. W obu tych tygodniach na minusie był natomiast rynek dystrybucji w USA (-7 proc. oraz -3,7 proc. r/r).