Minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński poleciał do Seattle w USA m.in. na rozmowy z przedstawicielami Amazona, Microsoftu oraz Boeinga. Celem było zachęcenie koncernów do zacieśnienia współpracy z polskimi MŚP oraz do dalszych inwestycji w kraju. Wzorem kooperacji międzynarodowych firm z lokalnym biznesem mają być kraje zachodnie, jak Hiszpania i Włochy. Jaki jest efekt rozmów? Minister stwierdził według PAP, że nie może ujawnić informacji o konkretnych inwestycjach koncernów w kraju, gdyż ustalono, że są to kwestie poufne.

Resort zakomunikował jedynie, że spotkanie z Amazonem dotyczyło obecnych i przyszłych inwestycji koncernu w Polsce. Nie podano, z kim i o czym dyskutował szef polskiego ministerstwa na ten temat. „Z rozmów wynika, że koncern jest otwarty na współpracę” – zapewnił Jerzy Kwieciński według PAP. W ocenie ministra „bardzo cenną” inwestycją giganta w naszym kraju jest centrum badawczo-rozwojowe w Gdańsku, w którym Amazon rozwija swoje kluczowe technologie – asystenta głosowego Alexa i głośnika Echo. W czerwcu br. ogłosił, że w tym roku planuje zatrudnić w gdańskim centrum 200 kolejnych pracowników, zwiększając tym samym ich liczbę do 650.

Kwotę zainwestowaną dotychczas w naszym kraju w ciągu ostatnich 4 lat firma szacuje na 3 mld zł. Oprócz ośrodka R&D większość tej sumy pochłonęły nakłady na 5 centrów logistycznych Amazona w Polsce.

Minister Kwieciński zachęcał z kolei Microsoft do, jak to określił resort, „większej obecności na polskim rynku”. Chwalił koncern, że współpraca z nim zapewnia powstanie najwyższej jakości rozwiązań. Spotkanie z przedstawicielami Microsoftu dotyczyło przede wszystkim IT w edukacji – chodzi o wspólne przygotowanie narzędzi edukacyjnych. Polska strona liczy także na inwestycje w zakresie sztucznej inteligencji, cyberbezpieczeństwa oraz na kooperację w ramach programu Dostępność Plus – chodzi o rozwiązania ułatwiające życie niepełnosprawnym (firma w ostatnim czasie rozwija takie oprogramowanie). Ministerstwo chce także zaangażowania większej liczby polskich start upów we współpracę z koncernem z Redmond. W październiku ub.r. Microsoft Senfino oraz EY uruchomiły program akceleracyjny dla startupów w Warszawie.

"Jeśli chcemy na poważnie myśleć o rozwijaniu współpracy i wysokiej jakości inwestycjach, musimy prowadzić takie rozmowy. I choć od spotkania do konkretnej decyzji inwestycyjnej jeszcze daleka droga, to jednak kropla drąży skałę” – wyjaśnia Jerzy Kwieciński.

„Nasze branże IT, samolotowa czy zbrojeniowa, mają wiele do zaoferowania światowym gigantom, na przykład jako producenci i dostawcy podzespołów. Czas, by kontakty zamieniły się w kontrakty" – deklaruje minister.