Jak podaje serwis internetowy niemieckiego CRN-a, „karuzela” VAT, na której według podejrzeń niemieckiej prokuratury mógł korzystać Redcoon, kręciła się prawdopodobnie od lipca 2012 r. do marca 2013 r. Krążyły w niej przede wszystkim telewizory. Niemiecki Redcoon sprzedawał je do Włoch, a następnie - przynajmniej poprzez jednego pośrednika - trafiały do polskiej spółki Redcoona. Ta z kolei odsprzedawała towar z powrotem do Niemiec. Ponieważ jeden z pośredników prawdopodobnie nie odprowadzał VAT-u, po drodze towar taniał.

Już w 2013 r. włoskie służby skarbowe zaczęły podejrzewać przekręt. Nieprawidłowości odkrył później Media-Saturn w ramach wewnętrznej kontroli, biorąc pod lupę ponad 150 dostawców i klientów holdingu. MSH informuje, że Redcoon i Media Saturn są pokrzywdzonymi w tej sprawie. Zapewnia, że po stwierdzeniu nadużyć w firmie wyciągnięto konsekwencje personalne. 

Według ustaleń ZIPSEE telewizory należą obecnie do produktów, na których częściej dochodzi do wyłudzeń VAT-u, po objęciu odwrotnym obciążeniem smartfonów, laptopów, tabletów i konsol.