Wartość sprzedaży na polskim rynku urządzeń drukujących wzrosła o 18,5 proc. w II kw. br. – ustaliło IDC. Znacznie większe obroty niż rok wcześniej osiągnięto mimo spadku w ujęciu ilościowym o 1,2 proc.

Polski rynek miał blisko 20 proc. udziału w przychodach na rynku sprzętu drukującego w regionie CEE w II kw. br., którego wielkość oceniono na 387 mln dol. Wzrost obrotów w Polsce znacznie przewyższył regionalną średnią (+2,3 proc. rok do roku).

Również w ujęciu ilościowym udział polskiego rynku w regionie sięgał 20 proc. W sumie w krajach CEE dostarczono 1,2 mln urządzeń, o 2,9 proc. więcej r/r – czyli w tym przypadku wzrost był większy niż u nas.

Od początku 2019 r. dostawy urządzeń drukujących w regionie spadły o 4,7 proc. ilościowo wobec analogicznego okresu 2018 r., ale były wyższe o 2 proc. wartościowo.

 

Sprzęt atramentowy zyskuje na wartości

Jeśli chodzi o dane dla całego regionu, to w II kw. br. w segmencie atramentowym odnotowano ilościowo spadek o 7,6 proc. r/r, ale wzrost o 5,5 proc. wartościowo. To efekt dużej sprzedaży sprzętu w cenie ponad 300 dol. (ok. 1,2 tys. zł).

Za dołek pod względem ilościowym odpowiada malejący popyt na modele z wymiennymi kartridżami (-10 proc.). W przypadku maszyn z dolewanym tuszem dostawy były podobne jak w ub.r.  

„Ponieważ udział urządzeń z atramentem stale rośnie, możemy spodziewać się rosnącej konkurencji między dostawcami w tym obszarze rynku” – uważa Michał Świątek, kierownik w IDC ds. badań w regionie CEMA.

Z kolei dostawy urządzeń laserowych w Europie Środkowo-Wschodniej w II kw. br. były podobne jak rok wcześniej jeśli chodzi o ilość, ale wartość sprzedaży wzrosła o 2,1 proc. Sprzedaż modeli monochromatycznych, zwłaszcza tych tańszych, spadła, a urządzeń kolorowych poszła w górę.

 

HP na topie

Wśród dostawców HP pozostało zdecydowanym liderem sprzedaży w regionie. Mimo spadku dostaw o 3,9 proc., miało 42,8 proc. udziału w rynku (ilościowo).

Drugi w rankingu Canon odnotował 14,6 proc. spadek, przez jego udział zmniejszył się do 15,5 proc.

Brother poprawił się o 3,1 proc., zwiększając udział do 10,9 proc.

Na 4 pozycji uplasowała się Kyocera, osiągając wzrost dostaw o 9,1 proc.

 

 

Udziały największych producentów w dostawach na rynek w minionych kwartałach w regionie CEE

Źródło: IDC