W 2018 r. przychody dystrybutorów w Polsce ze sprzedaży produktów serwerowych wzrosły o 23,3 proc. wobec 2017 r. - ustalił Context. Dane obejmują wstępnie skonfigurowane serwery, RAM oraz dyski HDD i SSD dostarczone klientom biznesowym.

Popyt na lokalnym rynku zwiększył się w znacznie większej skali niż na zachodzie Europy, gdzie wzrost wyniósł średnio 10,4 proc. Każdy miesiąc ub.r. był na plusie oprócz grudnia, co wyjaśniono przerwą świąteczno - noworoczną.  
 
Co jednak ważniejsze, czynniki napędzające wzrost sprzedaży serwerów w dystrybucji zmieniły się w trakcie ub.r.
 
Zaskakujące dla analityków było odrodzenie prekonfigurowanych systemów serwerowych. W ich przypadku przychody wzrosły o + 10,7 proc. w 2018 r., a we wrześniu aż o 47,3 proc. (dane zachodnioeuropejskie).

Jak ustalono, było to w dużej mierze wynikiem wymiany serwerów na nowe, jednakże zakupy w ujęciu ilościowym były niższe. W ub.r. rosły zatem ceny sprzętu ze względu na wyższej jakości komponenty, takie jak SSD i RAM.

Wzrost przychodów z aktualizacji pamięci RAM zmniejszał się w ciągu roku, aż w grudniu nastąpił spadek, jednak w sumie obroty na serwerowych RAM w dystrybucji poszły w górę o 14,3 proc. wobec 2017 r. Ograniczona podaż spowodowała, że ceny pozostały wysokie. W minionych latach wzrosło znaczenie RAM w przychodach generowanych na produktach serwerowych.
 
Obroty dystrybutorów z aktualizacji HDD spadły o -6,4 proc. rok do roku. Oczekiwany jest dalszy zjazd, bo nośniki talerzowe są wypierane przez SSD (+22 proc. r/r). Ich udział w przychodach z produktów serwerowych stale rośnie.
 
Cykl wymiany sprzętu spowodował również zwiększenie przychodów w dystrybucji ze sprzedaży procesorów serwerowych. Impulsem zakupowym było przejście na skalowalne procesory Xeon. Dodatkowym czynnikiem, szczególnie ważnym od września ub.r., było ostrzeżenie Intela o nadchodzących niedoborach, co zachęcało klientów do wcześniejszych ponadplanowych zakupów.