UKE zawiesił bieg terminu składania ofert w aukcji na rezerwacje częstotliwości pod 5G (w paśmie 3480 - 3800 MHz). Decyzja jest związana z pandemią koronawirusa.

Aukcja została ogłoszona 6 marca br. Obejmuje 4 ogólnopolskie rezerwacje. Dla każdej z nich cena wywoławcza wynosi 450 mln zł. Pierwszy etap składania ofert miał zakończyć się 23 kwietnia br. Potem przewidywano licytację. Według dzisiejszej informacji UKE, zawieszenie terminu aukcji obowiązuje wstecznie od 31 marca br., tj. w okresie stanu epidemii lub stanu zagrożenia epidemiologicznego z powodu Covid-19. Po upływie czasu zawieszenia termin składania ofert wstępnych będzie biegł dalej.

Nie wiadomo, co dalej z terminami inwestycji. Do końca 2020 r. komercyjna sieć 5G ma działać przynajmniej w jednym dużym mieście kraju. W ciągu pierwszych 4 miesięcy zwycięzcy aukcji powinni wybudować 10 stacji w jednym mieście wojewódzkim, a do końca 2023 r. - 300 stacji. Co najmniej po 700 stacji bazowych w przydzielonych częstotliwościach powinno funkcjonować do 2025 r. (w sumie 2,8 tys.).

Według raportu Accenture z ub.r. wprowadzenie technologii 5G w Polsce do 2028 r. miało zwiększyć PKB o 1,2 proc. Wartość korzyści w obszarze wzrostu gospodarczego oszacowano na 63 mld zł. Benefity to m.in. możliwość tworzenia i rozwoju nowych produktów i usług, nowe miejsca pracy, korzyści z samych wdrożeń 5G.