Ruszył już pierwszy program tego typu – MegaMisja Fundacji Orange – przeznaczony dla nauczycieli oraz dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Są to bezpłatne zajęcia pozalekcyjne. Celem jest podniesienie poziomu wiedzy i cyfrowych kompetencji zarówno wychowawców, jak i uczniów. Od 1 września br. 300 szkół w całym kraju prowadzi tego rodzaju zajęcia, a kolejne 50 kontynuuje je po ubiegłorocznej edycji pilotażowej. Program objęło patronatem Ministerstwo Cyfryzacji. Nauce ma towarzyszyć zabawa. Jak wynika z badań Centrum Cyfrowego Projekt Polska, 97 proc. wychowawców szkolnych świetlic uważa, że nowe technologie mogą uczynić naukę ciekawszą i łatwiejszą. 

Cyfrowa edukacja i nauka kodowania już od 6 lat mogą lepiej przygotować małych obywateli do startu na rynku pracy oraz pomóc w zmniejszeniu niedoboru fachowców w branży informatycznej. W Polsce według różnych szacunków brakuje 50 – 70 tys. specjalistów IT. Niedobory mają pogłębiać się w całej UE. Minister cyfryzacji Anna Streżyńska na początku br. zapowiedziała wprowadzenie w 2017 r. nauki kodowania w szkołach. Do tego czasu wszystkie placówki mają uzyskać dostęp do szerokopasmowego Internetu.

Piotr Woźny, podsekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji, podkreśla, że Polska ma światowej klasy fachowców. Według resortu podsumowując ostatnie 26 lat na olimpiadach IT w klasyfikacji medalowej Polska jest na czwartym miejscu po Stanach Zjednoczonych, Rosji i Chinach. Według niedawno opublikowanego rankingu portalu HackerRang w kategorii programowania w języku Java polscy programiści znaleźli się na pierwszym miejscu. W rywalizacji wzięło udział 1,5 mln programistów z całego świata.