W ankiecie przeprowadzonej na zlecenie Samsunga wśród dyrektorów i osób decyzyjnych w sprawach IT polscy respondenci przyznali jednogłośnie, że w ciągu dwóch ostatnich lat doszło w ich firmach do naruszenia bezpieczeństwa danych lub mogłoby do niego dojść, gdyby pozwalano pracownikom używać ich własnych urządzeń (jest to zjawisko nazwane BYOD – Bring Your Own Device). Mimo powszechnego przekonania o zagrożeniach, jedna trzecia (37 proc.) polskich przedsiębiorstw aktualizuje (17 proc.) lub planuje zaktualizować (20 proc.) swoją politykę bezpieczeństwa BYOD. Odpowiednie regulacje wprowadziło 56 proc. przedsiębiorstw zatrudniających 1000 lub więcej osób. Są one nie tylko korzystne dla firm, lecz wręcz konieczne. – Z badania wynika, że organizacje pozwalające pracownikom korzystać z własnych urządzeń mogą liczyć na ogromne korzyści. Rosnąca popularność BYOD dla wielu dużych pracodawców oznacza ryzyko utraty konkurencyjności, o ile nie będą oni potrafili wykorzystać możliwości drzemiących w mobilnej pracy przy użyciu smartfona, tabletu czy laptopa – mówi Andrew Mills, dyrektor wykonawczy dywizji B2B Samsung Electronics Europe.

Według badania należycie wdrożona polityka BYOD, regulująca kwestie korzystania z prywatnych urządzeń w pracy, pozwala obniżyć roczne rachunki za usługi telekomunikacyjne o 17 proc. Blisko połowa polskich firm odnotowuje wzrost wydajności pracy dzięki BYOD.

W przedsiębiorstwach zezwalających na używanie prywatnego sprzętu w pracy z takiej możliwości korzysta ok. 30 proc. pracowników. W ciągu najbliższych dwóch lat odsetek ten ma wzrosnąć o 7 proc.

Badanie przeprowadzono wśród 490 dyrektorów i osób podejmujących decyzje w sprawach informatyki w firmach zatrudniających ponad 1000 osób, w Belgii, Francji, Holandii, Niemczech, Polsce, Wielkiej Brytanii i we Włoszech. Dane zbierano w maju i czerwcu 2013 roku.