Nauka programowania będzie stałym elementem edukacji dla uczniów 1 klas już od roku szkolnego 2017/18. Ponadto w nowych planach nauczania liczba godzin informatyki została zwiększona do 70. Na szkolenia dla nauczycieli i naukę dzieci z programowania w klasach 1-3 zostanie przeznaczonych 124 mln zł. Szykują się również duże inwestycje w infrastrukturę sieci - pół miliarda złotych z programu Polska Cyfrowa pójdzie na zapewnienie dostępu do Internetu w szkołach.

Od września 2016 r. trwa pilotaż nauki programowania. Do projektu zgłosiło 1,6 tys. szkół. W I poł. 2016 r. w szkoleniach uczestniczyło ponad 13 tys. osób, głównie nauczycieli.

Edukację z zakresu technik informatycznych mają nadzorować nowo powołani koordynatorzy ds. innowacji w edukacji w kuratoriach. Do rozwoju umiejętności programistycznych uczniów mają zachęcać także kampanie, obejmujące np. naukę kodowania.

Programowanie ma zwiększyć kompetencje cyfrowe młodzieży, zwiększyć jej szanse zawodowe, a także pomóc w przyszłości w zasileniu gospodarki fachowcami od IT, a zwłaszcza programistami. Cała Unia cierpi na niedobór kadr w tej dziedzinie. Według prognoz braki będą coraz większe. Tymczasem, jak zauważa przedstawiciel resortu edukacji, polscy uczniowie nadal kiepsko sobie radzą z rozwiązywaniem problemów za pomocą komputera - zajęli 29 miejsce na 32 kraje w teście PISA.

Źródło: PAP