Polska 17-osobowa delegacja na czele z Iwoną Wendel – wiceminister rozwoju regionalnego, przedstawicielami Ministerstwa Rozwoju Regionalnego, Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, Urzędu Komunikacji Elektronicznej oraz reprezentantami województw, gościła na targach High-Tech Fair 2013 w Shenzhen, gdzie znajdują się fabryki i biura chińskich koncernów IT. Wystąpienie wiceszefowej MRR było jednym z otwierających forum. Minister namawiała zebranych do inwestycji w Polsce. - Mamy do zaoferowania szereg zachęt dla inwestorów, którzy chcą realizować w naszym kraju swoje projekty. Mogą się oni ubiegać o wsparcie ze środków publicznych – krajowych unijnych oraz programów Komisji Europejskiej - informowała Iwona Wendel. Dodała, że atutem naszego kraju jest duży potencjał akademicki i naukowy.

Delegaci gościli także w siedzibie Huawei. Według informacji producenta, wzięli udział w serii warsztatów na temat technologii teleinformatycznych prowadzonych przez ekspertów firmy. Spotkania poświęcone były technologii FTTH i LTE-Advance, jak również wykorzystaniu technologii ICT w biznesie (Business Opportunity-Oriented Solutions and Tactics).

- Otwarta na innowacje polska gospodarka to dla Huawei niezwykle przyjazne środowisko do współpracy z lokalnymi przedsiębiorstwami – podsumowała wizytę Iwona Wendel.
 
W Shenzhen polska delegacja zwiedziła też m.in. kompleks biurowy Huawei - Centrum R&D, Centrum Szkoleniowe, Data Center i Centrum Administracyjne.

- Polska to dla nas jeden z najważniejszych rynków w Europie. Mam nadzieję, że spotkanie pozwoli nam odnaleźć nowe płaszczyzny współpracy. Jednym z kluczowych elementów strategii Huawei jest wsparcie lokalnych społeczności, szkolnictwa wyższego oraz walki z wspomnianym już wykluczeniem cyfrowym – poinformował Ryan Ding, CEO Carrier Business Group w Huawei.

Wkrótce potem, jak delegacja ministerstw pojechała do Chin, w Warszawie gościł chiński wiceminister handlu, Zhong Shan. Podczas rozmowy z ministrem gospodarki, Januszem Piechocińskim, była mowa o wymianie handlowej między oboma krajami. – Polska jest dla Chin coraz bardziej atrakcyjnym partnerem biznesowym w wielu branżach, co pokazuje rosnące zainteresowanie naszych inwestorów lokowaniem tu kapitału – powiedział Zhong Shan.