Dostawcy SSD obniżyli ceny, aby zachęcić producentów komputerów do instalowania w swoich urządzeniach najnowszych 64/72-warstwowych dysków SSD 3D - twierdzi DRAMeXchange.

Analitycy spodziewają się spadku cen najczęściej kupowanych przez firmy OEM nośników SSD SATA o 3-5 proc. w I kw. br. oraz o 4 do 6 proc. w przypadku modeli PCIe. W całym 2017 r. ceny SSD wzrosły. W rezultacie odsetek notebooków z dyskami SSD w 2017 r. zmniejszył się do 45 proc., czyli bardziej niż oczekiwano. Ale teraz trend powinien się odwrócić.

Analitycy przewidują, że w br. odsetek laptopów z SSD wzrośnie do ponad 50 proc., a najczęściej stosowanym nośnikiem SSD OEM będzie dysk o pojemności 256 GB. Modele 512-gigabajtowe nie będą należeć do głównego nurtu jeszcze do 2019 r. i 2020 r. - z uwagi na ceny.

Nośniki SSD PCIe mimo lepszej wydajności niż SSD SATA III ze względu na koszt mają wciąż niższy od oczekiwań udział w rynku - na poziomie 30 proc. Jednak w 2018 r. DRAMeXchange spodziewa się, że w 2018 r. odsetek ten znacznie wzrośnie, nawet do 50 proc., ponieważ procesory Intela zapewniają szersze wsparcie dla PCIe SSD, rozwój technologi 3D-SSD obniżył koszty, a producenci kontrolerów SSD wprowadzili bardziej ekonomiczne rozwiązania.

Rozpowszechnią się także nośniki klienckie oparte na architekturze 3D-TLC - osiągając nawet 70 proc. udziału w 2018 r. DRAMeXchange przewiduje, że wraz z wprowadzeniem do masowej produkcji technologii 3D-QLC (najwcześniej w II poł. br.), która jeszcze bardziej poprawi wydajność, laptopy z SSD staną się bardziej ekonomiczne i klienci będą coraz mniej zainteresowani modelami z HDD.

DRAMeXchange spodziewa się nadpodaży SSD. W efekcie ceny nośników powinny spaść w II kw. br., ponieważ dostawcy będą nadal zwiększać pojemność 64/72-warstwowych 3D SSD.