Ludzie telekomunikacji i IT są na 1 miejscu wśród pracowników kilkunastu branż, którzy najczęściej zmienili pracodawcę w ciągu minionych 6 miesięcy. Otóż 37 proc. ankietowanych poinformowało, że przeszło ostatnio do nowej firmy – według nowej edycji badania "Monitor Rynku Pracy" Randstad, przeprowadzonego w maju i czerwcu br.

Ponadto 22 proc. zmieniło stanowisko u tego samego pracodawcy (awans, przesunięcie do innego działu albo zespołu).

Ludzie ICT szczęśliwi w pracy

Co ciekawe, mimo że – jak podaje raport – pracownicy ICT dość często zmieniają posadę, to 88 proc. deklaruje, że jest zadowolona ze swojej pracy. Co więcej, w badaniu nie ujawnił się nikt, komu nie podoba się obecne zajęcie (12 proc. pytanych twierdzi, że są "ani zadowoleni, ani niezadowoleni").

Spośród respondentów ICT aktywnie poszukuje pracy 15 proc., a blisko połowa (49 proc.) twierdzi, że "nie jestem zbyt aktywny(a), ale rozglądam się za ofertami". Niczego nie szuka 37 proc.

Łatwiej będzie znaleźć pracę

Ludzie z branży są też większymi optymistami, jeśli chodzi o możliwość znalezienia nowej pracy, gdyby była ta konieczność. Otóż 83 proc. uważa, że w ciągu 6 miesięcy znajdzie jakiekolwiek zatrudnienie (w końcu I kw. sądziło tak 76 proc.), a 56 proc. liczy, że nowa posada będzie tak samo dobra lub lepsza niż obecna (vs. 54 proc. w poprzednim kwartale).

Zatem ocena szansy na znalezienie nowej pracy w perspektywie najbliższych sześciu miesięcy nieco poprawiła się w stosunku do badania z początku Covid-19, ale przed pandemią była wyższa (94 proc. uważało, że znajdzie jakiekolwiek zajęcie).

Pracownicy ICT pewniejsi swojej posady

Znacznie mniejsze niż w końcu I kw. br. są obawy utraty pracy – 12 proc. pracowników ICT uznało takie ryzyko za duże (vs. 20 proc. w badaniu z końca marca br.), 27 proc. – za średnie (vs. 32 proc.), a 29 proc. za małe (vs. 22 proc.). W ogóle nie obawia się utraty pracy 22 proc. (vs. 24 proc). Reszta nie ma zdania.

To jednak i tak słabsze nastroje niż przed pandemią, gdy jedynie 6 proc. ankietowanych sygnalizowało duży niepokój dotyczący pożegnania z pracą.

Mniejsza zmienność na rynku

Warto zauważyć, że według Randstad nieco spadła zmienność na rynku pracy we wszystkich sektorach – średnio 18 proc. pracowników w ciągu ostatnich 6 miesięcy zmieniło pracę (biorąc pod uwagę także przesunięcia w tej samej firmie) – to spadek wobec I kw. br. o 5 p.p., a 19 proc. zmieniło firmę (- 1 p.p.).  

Biorąc pod uwagę dane dla wszystkich sektorów, najważniejszą motywacją do przejścia do innego przedsiębiorstwa jest wyższe wynagrodzenie (46 proc. vs. 49 proc. w I kw. br.), a dalej chęć rozwoju zawodowego (44 proc. vs. 43 proc.) i korzystniejsza forma zatrudnienia (38 proc. vs. 36 proc.).

Badanie "Monitor Rynku Pracy" (40 edycja) Randstad przeprowadzono w dniach 29-8 czerwca br. wśród 1005 respondentów z różnych sektorów.