Na stronie internetowej UOKiK działa nowy rejestr klauzul niedozwolonych. Nie wolno ich stosować w umowach z konsumentami. Wskazane postanowienia nie są dla nich wiążące. Ponadto narażają przedsiębiorców na kary za naruszenie przepisów o ochronie konkurencji i konsumentów.

Do rejestru wpisywane są klauzule tylko w sprawach, w których wniesiono pozwy do Sądu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przed 17 kwietnia 2016 r. Będą tam trafiać jeszcze do 2026 r. (gdy sprawy zakończą się prawomocnym wyrokiem). Od tego momentu stosowanie wpisanych klauzul jest zakazane.

Nowy spis ma ułatwić znalezienie konkretnych postanowień. Jest więcej kryteriów wyszukiwania (np. data wpisu do rejestru, nazwa sądu). Wyniki można eksportować do pliku pdf lub csv. Jest także opcja subskrypcji wpisów.

Do niektórych pozycji dodano uzasadnienia wyroków oraz zagadnienia, które odpowiadają liście przykładowych postanowień niedozwolonych z kodeksu cywilnego (np. klauzule wyłączające odpowiedzialność, niemożliwiające zapoznanie się konsumenta z umową przed jej podpisaniem, przyznające przedsiębiorcy wyłączne prawo do interpretacji umowy itp.).

Po 17 kwietnia 2016 r. zmieniły się przepisy. Do tego czasu Sąd Ochrony Konkurencji i Konsumentów decydował o tym, czy postanowienie zawarte w umowie z konsumentem jest niedozwolone, a UOKiK wpisywał klauzulę do rejestru.

Obecnie to prezes UOKIK może w decyzji uznać klauzulę za abuzywną i zakazać jej stosowania w umowach z konsumentami.  

Taka decyzja dotyczy tylko przedsiębiorcy, który wykorzystał zabronione zapisy oraz konsumentów, którzy zawarli z nim umowę.

Szef UOKiK może określić środki usunięcia skutków bezprawnej w jego ocenie praktyki przedsiębiorcy i nałożyć na niego karę pieniężną.

Nowy rejestr klauzul niedozwolonych dostępny jest pod tym adresem.

Decyzje prezesa UOKiK w sprawach niedozwolonych postanowień umownych znajdują się tutaj.