Brytyjska firma przejęła dział oprogramowania HPE. Wstępną umowę w tej sprawie podpisano we wrześniu ub.r. Zakup obejmuje m.in. chmurowe oprogramowanie Autonomy, za które HP zapłaciło kilka lat temu 11 mld dol., narzędzia do analizy Big Data, zarządzania oprogramowaniem, cyberochrony.

Kosztem 8,8 mld dol. (w tym większość rozliczonych w akcjach spółki) Micro Focus stał się jednym z największych na świecie przedsiębiorstw produkujących wyłącznie oprogramowanie, o przychodach przekraczających 4,4 mld dol. Udziałowcy HPE mają ponad połowę akcji wspólnej spółki. Dyrektorem generalnym Micro Focus został Chris Hsu, wcześniej dyrektor operacyjny HPE i wiceprezes działu oprogramowania.

Nowy Micro Focus ma dostarczać oprogramowanie w obrębie hybrydowego środowiska IT.
Spółka przytacza raport Harvard Business Review, z którego wynika, że hybrydowe IT to przyszłość oprogramowania. "Dyrektorzy spółek oczekują, że w najbliższej przyszłości coraz więcej aplikacji obsługiwanych będzie w różnych zewnętrznych centrach danych. Jednocześnie starsze aplikacje o znaczeniu krytycznym muszą wciąż być zarządzane w przedsiębiorstwie. Dopasowanie do siebie odrębnych systemów staje się zatem koniecznością. Dominującym podejściem będzie hybrydowe IT, a opracowanie wydajnych rozwiązań w tej dziedzinie zapewni przewagę nad konkurencją." – prognozuje raport.

Hybrydowe IT oznacza według spółki uproszczone zarządzanie różnymi platformami, metodami dostaw i modelami wykorzystania IT, w celu wspierania organizacji w realizacji potrzeb biznesowych, kontroli kosztów, a także zapewniania dostępności i wydajności w skali globalnej.

Nowy Micro Focus zajmie się również bezpieczeństwem i zarządzaniem ryzykiem oraz analizą predykcyjną, w czym pomocne będą przejęte od HPE narzędzia Vertica.

"Nasza misja polega na dostarczaniu najlepszego w swej klasie skalowalnego oprogramowania dla przedsiębiorstw wraz z wbudowanymi narzędziami analitycznymi." – wyjaśnia nowy CEO – "Micro Focus pomaga klientom i partnerom rozwiązywać problemy przy pomocy nowego hybrydowego modelu IT w przedsiębiorstwie – z wykorzystaniem rozwiązań mobilnych, chmurowych czy systemów mainframe".

Transakcja z HPE jest piątym z kolei dużym zakupem Micro Focusa na przestrzeni trzech ostatnich lat (wcześniej m.in. z grupą Attachmate i Serena Software).

HPE postanowiło w ub.r. sprzedać dział oprogramowania, by skoncentrować się na swoim głównym biznesie: serwerach, pamięciach masowych, sprzęcie sieciowym, usługach. Oddzielono też dział usług korporacyjnych HPE Enterprise, który został połączony z Computer Sciences Corporation (nowa organizacja to DXC Technology).