Problemem w rozwoju „IT dla prawników” jest brak rozwiązań, które odpowiadają na ich potrzeby – ocenia Tomasz Zalewski, założyciel Fundacji LegalTech Polska. Potrzebują oni przede wszystkim wdrożeń oprogramowania, które odciążyłyby ich od żmudnych prac administracyjnych i analizy dokumentów.

Z raportu fundacji wynika, że prawnicy chcą mieć elektroniczny dostęp do statusu prowadzonych spraw oraz do szablonów i przykładów online (po ok. 63 proc. wskazań). Do tego potrzebują dostępu do informacji i publikacji online (60,7 proc.) oraz możliwości automatycznego generowania raportów, tabel i dokumentów prawnych (59,3 proc.). Obecnie narzekają na uciążliwość prac administracyjnych, typowo biurowych, jak rejestracja czasu pracy czy zleceń.

„Z jednej strony jest bardzo dużo oprogramowania, które teoretycznie może pomóc prawnikom. Z drugiej większość prawników twierdzi, że te narzędzia są niedostosowane do ich oczekiwań i potrzeb. Specyfika pracy prawników chyba nie jest jeszcze dostatecznie rozpoznana przez twórców tego typu narzędzi”– uważa Tomasz Zalewski.

Prawnicy narzekają na brak kompleksowego narzędzia, które uwzględniałoby specyfikę pracy kancelarii prawnej, ale też konkretnych jej typów, np. zapewnienie kompleksowego narzędzia jedynie dla kilkuosobowego zespołu prawników czy działającego w specyficznym obszarze. Niektóre kancelarie zniechęca również to, że wprowadzenie rozwiązań informatycznych wiąże się z dodatkowymi kosztami oraz obowiązkiem przeszkolenia pracowników.

Według założyciela fundacji prawnicy potrzebują narzędzi, które będą im pomagać w każdym aspekcie pracy z klientem. Np. ułatwiają komunikację szyfrowaną bądź chronioną, uwzględniając tajemnicę zawodową, niezbędne są też rozwiązania do tworzenia dokumentów.

Zdaniem Tomasza Zalewskiego najbardziej zaawansowanymi programami dla prawników są te do wyszukiwania informacji. W oparciu o sztuczną inteligencję pozwalają po kluczowych frazach odszukać potrzebne dokumenty z tomów akt. Zbieranie informacji o stanie orzecznictwa i aktualnych przepisach jest uciążliwe dla 41 proc. prawników.

Według danych „Rzeczpospolitej” branża rośnie. W latach 2008-2017 przybyło 22,5 tys. prawników z uprawnieniami, tj. 87 proc. więcej niż 10 lat temu. Liczba radców prawnych i adwokatów wykonujących ten zawód wynosi 52 tys. (dwa razy więcej niż w 2000 r.). Odnotowano w ostatnich latach również wzrost liczby firm prawniczych. Niektóre liczą kilkadziesiąt osób.

Źródło: Newseria