Akty prawne, które weszły w życie na przełomie 2009 i 2010 r. wprowadzają zmiany w funkcjonowaniu rynku zamówień publicznych.

 

Zgodnie z nowymi przepisami zamawiający musi:

 

– zwrócić wadia firmom biorącym udział w przetargu zaraz po wyborze najkorzystniejszej oferty lub po unieważnieniu postępowania (nie będzie miał tego obowiązku wobec firmy, której ofertę uznano za najkorzystniejszą),

 

– zamawiający mogą udzielić wykonawcy zaliczki na poczet realizacji zamówienia, jeśli taką możliwość przewidziano w ogłoszeniu o zamówieniu lub w specyfikacji istotnych warunków zamówienia,

 

– nowelizacja przewiduje udzielenie zaliczki wykonawcy także wtedy, gdy zamówienie jest współfinansowane np. przez Unię Europejską. Nie mają do niej prawa natomiast wykonawcy wybrani z wolnej ręki lub w trybie negocjacji – bez ogłoszenia.

 

– zamawiający mogą natomiast żądać zabezpieczenia zaliczek przez wykonawcę. W przypadku, gdy zaliczka wynosi 20 proc. wartości zamówienia zamawiający ma obowiązek zażądania takiego zabezpieczenia.

 

Z początkiem bieżącego roku weszło też w życie rozporządzenie Komisji Europejskiej zmieniające wartość progów unijnych, od których zależy dokonanie szeregu czynności w postępowaniach o udzielenie zamówienia publicznego:

 

Wartości progów unijnych dla dostaw lub usług:

 

do 2010 r. 133 tys. euro

 

od 2010 r. 125 tys. euro.

 

Wartości progów unijnych w zamówieniach sektorowych dla dostaw lub usług:

 

do 2010 r. 412 tys. euro

 

od 2010 r. 387 tys. euro.

 

Więcej w Gazecie Prawnej:

http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/383369,najnowsze_zmiany_w_prawie_zamowien_publicznych.html