Priorytetem inwestycji w IT polskich firm i instytucji jest bezpieczeństwo – wynika z badania przeprowadzonego podczas konferencji VeeamON Tour Poland 2017. Aż 90 proc. respondentów  zadeklarowało, że zapewnienie ciągłości biznesowej i disaster recovery jest dla nich najważniejsze.

Autorzy badania tłumaczą to faktem, że polskie firmy zdają sobie sprawę z tego, że zagrożenia informatyczne mogą spowodować kosztowne przestoje, a powrót do sytuacji sprzed wystąpienia incydentu może być bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.

 

Na kolejnym miejscu znalazło się zabezpieczenie przed atakami hakerskimi (74,7 proc.). Co ciekawe, migracja do chmury okazuje się najważniejsza jedynie dla blisko jednej czwartej pytanych.

Według badania mimo deklaracji wciąż jednak pozostaje wiele do zrobienia, jeśli chodzi o budowanie przez przedsiębiorstwa bezpiecznej infrastruktury IT i utrzymanie ciągłości biznesowej na wysokim poziomie.  

Prawie jedna trzecia polskich firm nie wdrożyła jeszcze rozwiązań z zakresu dostępności danych – nie mają odpowiednich narzędzi, aby zapobiec utracie dostępu do podstawowej infrastruktury IT i kluczowych informacji.  

Większość organizacji zarejestrowała w minionym roku incydenty naruszenia bezpieczeństwa (92 proc.): głównie w postaci awarii sprzętu (29 proc.), błędów ludzkich (28 proc.) i awarii zasilania (20 proc.). Niektóre firmy (12 proc.) padły ofiarą ataku ransomware lub innego, powodującego nieplanowane przestoje.

Cześć przedsiębiorstw dopiero opracowuje plan działania na wypadek incydentu informatycznego. Realizację planów odzyskiwania awaryjnego deklaruje przez prawie 63 proc. respondentów, ale 16 proc. nie wie, czy ich organizacje dysponują takimi założeniami.

Firmy nie testują swoich technologii DR. Najczęściej robią to raz na rok lub rzadziej (blisko 30 proc. odpowiedzi).

Distaster Recovery as a Service wciąż nie jest popularne w Polsce. Jeśli chodzi o wybór odpowiednich narzędzi tej usługi, przedsiębiorstwa nadal skłaniają się ku własnej infrastrukturze IT (37 proc.). DRaaS w oparciu o chmurę jest preferowana przez 29 proc. respondentów.

Przedsiębiorcy podzielili się również swoimi obawami dotyczącymi DRaaS, takimi jak zależność od usługodawcy (32 proc.), wysokie koszty (23 proc.) i utrata pełnej kontroli nad DR (13 proc.).

Część firm zdaje sobie jednak sprawę z korzyści z DRaaS: brak potrzeby posiadania zapasowego centrum danych (25 proc.), szybkość przełączania na zapasową infrastrukturę (21 proc.), oszczędność czasu (17 proc.), elastyczny model płatności (15 proc.), ekonomiczność (13 proc.), brak konieczności samodzielnego zarządzania narzędziem DR (9 proc.).

Podsumowując, polskie organizacje niechętnie wdrażają nowości. Jednak rosnące zapotrzebowanie na stałą dostępność danych i korzystanie z chmury wpływają na większe zainteresowanie rozwiązaniami zapewniającymi ciągłość biznesową i odtworzenie danych.

W badaniu ITBC Communication na zlecenie Veeam pytało 240 menedżerów i specjalistów ds. IT ze średnich i dużych przedsiębiorstw oraz instytucji. Ankietowani reprezentowali wszystkie najważniejsze sektory gospodarki. Badanie zostało zrealizowane jesienią 2017 r.