Tajwańscy producenci modyfikują swoją strategię, wychodząc poza rynek podzespołów do klasycznych PC – informuje Digitimes na podstawie informacji od firm z łańcucha dostaw. Mianowicie MSI skoncentrowało się na notebookach dla graczy, a ASRock, znany jako marka gamingowa, wprowadzi więcej płyt głównych do serwerów i komputerów przemysłowych. Z kolei Elitegroup Computer Systems (ECS) wszedł w produkcję urządzeń spoza PC, jak bramy dostępu i urządzenia Internetu rzeczy. Biostar również wziął się za przemysłowe PC, jak również podzespoły do urządzeń medycznych. W ub.r. firma dostarczyła 1,71 mln płyt głównych, o 44 proc. mniej niż rok wcześniej.  

Jeśli chodzi o MSI, to zwiększyło zamówienia zarówno na high-endowe płyty główne, jak i karty graficzne. W ocenie firm zaopatrujących producenta dostawy jak i zyski MSI ze sprzedaży kart graficznych powinny pozostać na wysokim poziomie w 2016 r., podczas gdy płyty główne wyjdą na plus w ciągu roku.

ASRock już generuje zyski na płytach głównych do przemysłowych PC, podczas gdy biznes serwerowy ma osiągnąć breakeven w 2017 r. W sumie dostawy płyt głównych ASRocka nieznacznie spadną w br. do 4 mln szt. wobec ponad 4 mln w ub.r. - prognozuje Digitimes.