Prokuratorzy generalni z 48 stanów USA otworzyli postępowanie wobec Google'a. Sprawdzają, czy koncern narusza przepisy antymonopolowe - podał Reuters. Sprawdzają, czy ze względu na kontrolę Google'a na rynku reklamy internetowej i wyszukiwania w sieci, mogło dojść do działań antykonkurencyjnych i szkodzących konsumentom. Na razie prokuratorzy poprosili firmę o dostarczenie dokumentów związanych z tą kwestią. Jeden z prokuratorów zauważył, że bezpłatne wyszukiwanie może ograniczać swobodę wyboru najlepszych produktów i dostawców. Na razie postępowanie jest na wstępnym etapie.

Amerykańskie władze nie pierwszy raz badają kwestię wpływu dominującej pozycji gigantów na IT na rynek. W lipcu br. szefowie największych koncernów zostali wezwani na przesłuchanie przez kongres ws. przestrzegania zasad konkurencji.

W 2018 r. UE nałożyła 4,34 mld dol. kary na Google'a za nadużywanie dominującej pozycji na rynku systemów mobilnych i 2,4 mld dol. kary faworyzowanie własnej porównywarki cen w wynikach wyszukiwania.