Sprzedaż przełączników ethernetowych (poziomu 2 i 3) na świecie zwiększyła się wartościowo o 3,2 proc., a routerów dla przedsiębiorstw - o 2,4 proc. w IV kw. ub.r. - według IDC.  

W całym 2017 r. rynek przełączników osiągnął wzrost o 5,4 proc., do 25,7 mld dol., a routerów - o 4 proc. do 15,3 mld dol.

W przypadku przełączników według IDC klienci szybko przechodzą na urządzenia cechujące się prędkością 100 GbE, szczególnie w centrach danych. Nowe wdrożenia infrastrukturalne przyczyniają się do wzrostu ich sprzedaży. Sieci 100 GbE rozwijają się w wielkich data center i w dużych przedsiębiorstwach. Udział switchy tego typu w całym rynku zwiększył się w ciągu roku z 4,8 proc. do 9,8 proc. w ujęciu wartościowym. Rośnie także sprzedaż modeli 25 Gb i 50 Gb, spadło natomiast zainteresowanie urządzeniami 40 Gb (-11,2 proc. r/r). W przypadku przełączników 10 Gb znacznie zwiększyła się sprzedaż w przeliczeniu na porty (37,2 proc.), ale obroty skurczyły się o 2,7 proc.

Przełączniki 1 Gb nadal pozostają podstawą firmowych sieci (dwie trzecie udziału w sprzedaży na światowym rynku w przeliczeniu na porty). Ich sprzedaż pozostaje stabilna (+0,5 proc. wartościowo w IV kw. ub.r.).

W przypadku routerów klasy enterprise w IV kw. 2017 r. większy wzrost odnotowano w segmencie przedsiębiorstw (5,4 proc.) niż dostawców usług (1,4 proc.). Zdaniem analityków trzeba uważnie obserwować ten rynek w związku z przewidywanymi zmianami. Mianowicie architektury definiowane programowo zaczną przejmować sieć WAN, co zakłóci tradycyjny rynek routingu, optymalizacji sieci WAN i usług WAN.

 

 

Cisco zakończyło IV kw. 2017 r. z nieznacznym spadkiem na rynku przełączników, utrzymując jednak dominujący udział w rynku (53 proc.).

W segmencie 10 GbE Cisco nadal jest liderem, ale traci udział (47,6 proc. wartościowo w IV kw. 2017 r. wobec 52,7 proc. przed rokiem).

Huawei nadal dobrze sobie radzi zarówno na rynku przełączników, jak i routerów. W przypadku switchy zwiększyło przychody o 8,1 proc. rok do roku w IV kw. ub.r., osiągając udział w rynku na poziomie 10,3 proc. Przez cały rok 2017 przychody Huawei na switchach wzrosły o 24,5 proc.

Bardzo dobry miniony kwartał miał HPE, zwiększając obroty na przełącznikach o 21,8 proc. rok do roku.