Dyrektorzy Apple'a, Amazona, Facebooka i Google'a zostali wezwani na przesłuchanie przed amerykańskim kongresem. Będą zeznawać przed komisją, która bada problem konkurencji w sektorze technologicznym. Dokładny cel wezwania nie jest znany, prawdopodobnie kongresmeni będą próbowali ustalić, czy giganci wykorzystują swoją dominującą pozycję naruszając zasady konkurencji. Postępowanie może też pomóc w ocenie, czy potrzebna jest zmiana przepisów w tym zakresie. Kongresmeni już wcześniej sygnalizowali zaniepokojenie faktem, że niewielka liczba korporacji kontroluje internet i rynek technologiczny. Niedawno prezydent Trump stwierdził w jednym z wywiadów, że giganci IT są "wszyscy przeciwko niemu" i robią "złe i prawdopodobnie nielegalne rzeczy" i że "wiele spraw jest rozpatrywanych". Dodał jednak, że nie może powiedzieć, czy regulatorzy rynku podejmą działania wobec potentatów.

Obecnie amerykańska komisja handlu prowadzi postępowanie wobec Facebooka, badając kwestie naruszenia ochrony danych. W ub.r. po aferze Cambridge Analytica i udostępnianiem danych użytkowników do analiz bez ich wiedzy przed komisją senacką zeznawał założyciel i szef Facebooka, Mark Zuckerberg.

Google jest od dawna pod lupą organów antymonopolowych Unii Europejskiej. Bruksela nałożyła na firmę 4,34 mld euro kary w ub.r., twierdząc że nadużywa dominującej pozycji na rynku systemów mobilnych, a także 2,4 mld euro kary za promowanie własnej porównywarki cen w wynikach wyszukiwania.