NASK (Naukowa Akademicka Sieć Komputerowa) rozstrzygnęła przetarg na "świadczenie kompleksowych usług z zakresu zapewnienia zasobów ludzkich z branży IT do wykonywania zadań w ramach projektów i prac realizowanych przez zamawiającego w ramach umowy ramowej." Na realizację zadania jest gotowa przeznaczyć do 29,7 mln zł w ciągu 3 lat. NASK podlega Ministerstwu Cyfryzacji. Zajmuje się przede wszystkim bezpieczeństwem Internetu. 

Przetarg ogłoszono w lutym br. Kryterium wyboru była cena za 1 godz. pracy konsultanta o specjalności architekt (90 proc. wagi) oraz ilość rekruterów, którymi dysponuje oferent (10 proc.). NASK ściągnie fachowców 19 specjalizacji, przede wszystkim od architektury IT. Są to architekci infrastruktury, bezpieczeństwa, eksperci ds. architektury IT oraz architekci IT. Mają przepracować największą liczbę godzin na rzecz organizacji (każda z 4 specjalizacji po 17280 godz. w ciągu 3 lat).

NASK wybrał 3 podmioty, z którymi podpisze umowy ramowe: konsorcjum Newind i Nexio Management (zaoferowało pracę fachowców za 145,14 zł za 1 godz.), Atos (159,42 zł) oraz Cube.ITG (169,62 zł).

Te 3 podmioty uzyskały odpowiednio: 100 pkt, 91,94 pkt, 87,01 pkt.

Oferty w przetargu złożyli także: Pentacomp, Pro Data Consult, konsorcjum Qumak i Clurgo, konsorcjum PKO BP Finat i Pentagy, Britenet, Sii.

Przetarg na fachowców jest kolejnym tego rodzaju w br. Oznacza nową strategię w jednostkach administracji - zamiast płacić za realizację projektów IT firmom komercyjnym, budżetówka stara się więcej zadań wykonać z pomocą własnych pracowników lub wynajętych. To sposób na oszczędności, który może oznaczać mniej kontraktów dla integratorów IT (kadry mogą wystawiać w przetargach nie tylko przedsiębiorstwa informatyczne, lecz także firmy specjalizujące się w pośrednictwie). Największy jak dotąd przetarg publiczny na fachowców IT, warty ponad 100 mln zł, rozstrzygnął niedawno Centralny Ośrodek Informatyki.