Nokia i Infracapital, fundusz należący do M&G Investments, wygrały rządowy przetarg na projekt, budowę i obsługę sieci światłowodowych w technologii GPON dla ponad 400 tys. gospodarstw domowych i 2,5 tys. szkół w 13 regionach centralnej i północnej Polski. 

Podpisano umowy dotyczące 12 regionów. Inwestycja ma umożliwić szerokopasmowy dostęp do Internetu w województwach łódzkim, świętokrzyskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim, obejmując w dużej części obszary wiejskie. 

Przewidywane nakłady finansowe na realizację projektu wynoszą ok. 300 mln euro (ok. 1,27 mld zł). Pieniądze na inwestycje pójdą z programu Polska Cyfrowa 2014–2020.

Przepustowość łącza wyniesie 100 Mb/s. Dostęp do sieci ma być otwarty. Oznacza to, że sprzedażą i świadczeniem usług zajmą się mniejsi dostawcy. 

Nokia odpowiada natomiast za zarządzanie projektem, planowanie, projektowanie oraz wdrożenie sieci szerokopasmowych i pasywnych sieci światłowodowych. Fiński koncern będzie zarządzać wdrożeniem aż do podłączenia szkół i budynków do sieci.

Autorem inicjatywy jest Ministerstwo Cyfryzacji. W ramach programu Europejska Agenda Cyfrowa 2020 wszyscy mieszkańcy UE do 2020 r. mają mieć dostęp do szerokopasmowego Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s, w tym połowa mieszkańców - co najmniej 100 Mb/s.

Spółki przewidują podpisanie umowy na 13 region w lipcu br.