„Duże postępowania są już pod kontrolą” – zapewnił na konferencji Windows 10 Device Days w Warszawie Krzysztof Janiszewski, właściciel firmy IPR Ekspert, który wcześniej odpowiadał za ochronę własności intelektualnej w Microsofcie.

Według niego wyspecjalizowany zespół przygląda się przetargom od ponad roku, już podczas trwania postępowania. Oprócz dużych zamówień sprawdzane są także mniejsze. Pod lupą mogą znaleźć wszystkie postępowania publiczne na zakup od 5 komputerów wzwyż. Krzysztof Janiszewski nie ujawnia jednak liczby przetargów, w których wykryto dotąd pirackie oprogramowanie.

Jak poinformował ekspert, najczęstszy scenariusz oferowania w przetargach sprzętu z nielegalnym oprogramowaniem jest następujący: dostawca kupuje komputery bez systemu operacyjnego, często bezpośrednio od producenta, a następnie nabywa Windows na portalu aukcyjnym i instaluje go w maszynach. Takie oprogramowanie jest zwykle wielokrotnie tańsze od systemu z autoryzowanych źródeł. Nierzadko sprzedawca dostarcza w komplecie podrobione certyfikaty autentyczności. Okazuje się, że problem piractwa dotyczy nawet dużych instytucji.

„Analizowałem zawartość nośników w jednej z dużych instytucji centralnych, dysponującej dużą bazą wrażliwych danych. Oprócz nielegalnych systemów operacyjnych były tam programy, umożliwiające nieautoryzowany dostęp” – przyznał Krzysztof Janiszewski.

W ubiegłym tygodniu wyszła na jaw sprawa zamówienia na prawie 2,5 tys. komputerów przez resort pracy w 2015 r. Według prokuratury ministerstwo kupiło sprzęt z pirackim Windowsem.

Krzysztof Janiszewski dodał, że część sygnałów o podejrzanych ofertach w przetargach pochodzi od partnerów. Zapewnił, że takich zgłoszeń jest coraz więcej. Poinformował także, że nie raz przychodzili do niego resellerzy, którzy kupili trochę tańsze oprogramowanie na portalu aukcyjnym i zainstalowali je na komputerach sprzedanych klientom, którzy potem alarmowali, że programy są nielegalne. „Unikajmy promocji wziętych z sufitu” – upominał ekspert partnerów obecnych na konferencji.

Przypomniał, że klientom grozi odpowiedzialność karna za korzystanie z nielegalnego oprogramowania. Problemem jest także bezpieczeństwo danych, bo spiracone systemy są często nafaszerowane złośliwym oprogramowaniem. Krzysztof Janiszewski zaapelował do partnerów, by kupowali oprogramowanie tylko u autoryzowanych dystrybutorów.

Podczas Windows 10 Device Days swoje nowości zaprezentowali najwięksi producenci i dystrybutorzy współpracujący z Microsoftem. Zwracano uwagę partnerów na wzmacniane laptopy i zwiększoną odporność sprzętu na uszkodzenia. W tym roku producenci stawiają także na modele ultralekkie, które cechuje smukła obudowa i niewielka waga, jak również na sprzęt cechujący się długą pracą na baterii. Klientów ma przekonać ponadto uniwersalność urządzeń (jak modele 2 w 1) i zabezpieczenia biometryczne.