Wartość rynku zintegrowanych systemów hiperkonwergentnych (HCIS) wzrośnie w br. o 79 proc., do blisko 2 mld dol. To będzie najszybciej rosnący segment całego rynku systemów zintegrowanych (IS). W 2019 r. wygeneruje prawie 5 mld dol. przychodów.

Według Gartnera rynek IS zaczyna się rozwijać, ponieważ wielu użytkowników aktualizuje i rozbudowuje swoją infrastrukturę. Jednak inne systemy będą narażone na kanibalizację przez HCIS. Jest to platforma oparta na zdefiniowanej programowo mocy obliczeniowej i pamięci masowej, z ujednoliconym interfejsem zarządzania.

"Jesteśmy na szczycie trzeciej fazy zintegrowanych systemów" - twierdzi Andrew Butler, wiceprezes Gartnera.

Faza 1 to okres dominacji systemów blade (2005 - 2015), faza 2 oznacza pojawienie się konwergentnej infrastruktury i HCIS (2010-2020), a fazę 3 cechuje dostarczanie aplikacji i mikrousług na platformach HCIS (2016 - 2025).

Na razie zastosowanie HCIS według analityka jest ograniczone, jednak jego zdaniem ostatecznie podstawowa infrastruktura zniknie i zmieni się w elastyczne rozwiązania kontrolowane przez oprogramowanie i zautomatyzowane, umożliwiając dostarczanie IT jako usługi.

"HCIS nie jest celem, lecz ewolucją" - twierdzi analityk.