IDC opublikowało globalne wyniki sprzedaży systemów konwergentnych w II kw. 2018 r. Wartość tego segmentu rynku wyniosła 3,5 mld dol. - o ponad 9 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost osiągnęły rozwiązania hiperkonwergentne (HCI), o 78 proc., generując ponad 1,5 mld dol. obrotów. Trend ten napędzają inwestycje w cyfrową transformację biznesu.
  
„Rozwiązania HCI napędziły wzrosty na rynku usług konwergentnych ze względu na swoją zdolność do uproszczenia całego środowiska IT. Infrastruktura hiperkonwergentna łączy w jednym „pudełku” serwer, przestrzeń dyskową oraz oprogramowanie do zarządzania. Dzięki redukcji złożoności infrastruktury, pozwala wspierać działom IT cele biznesowe organizacji” – przekonuje Sebastian Lagana, kierownik działu badań nad technologiami i platformami IT w IDC.
 
Jedną z najważniejszych cech infrastruktury hiperkonwergentnej jest integracja wielu elementów składowych w ramach jednej usługi. W efekcie wdrożenie można zrealizować nawet w ciągu 2 min. Sprzęt można umieścić w siedzibie przedsiębiorstwa. Z kolei dzięki oprogramowaniu do zarządzania HCI nie wymaga zatrudniania dodatkowego personelu.
 
Jest to o tyle istotne, że na rynku brakuje specjalistów. Według nowego raportu ManpowerGroup 52 proc. polskich firm ma problem ze znalezieniem pracowników. W sektorze IT lukę kadrową szacuje się na 50 tys. fachowców. Według Gartnera nawet 70 proc. pracowników na całym świecie nie posiada kompetencji, by umożliwić swoim firmom cyfrową transformację.

 „Problemy kadrowe są szczególnie odczuwalne, gdy polskie firmy chcą się rozwijać i zakładać nowe oddziały – w Polsce i za granicą. Nie dość, że stworzenie odpowiedniego zaplecza IT ma swoją cenę, to do tego brakuje im odpowiedniego personelu technicznego w terenie. Rozwiązania hiperkonwergentne są remedium na tego typu problemy. HCI umożliwia zainstalowanie w zdalnym oddziale firmy wręcz przewoźnego data center" – twierdzi Stanisław Bochnak, Senior Business Solutions Strategist w Vmware.

Na rynku rozwiązań konwergentnych dominuje Dell, z udziałem 28,8 proc. w II kw. 2018 r. Kolejne miejsca zajmują Nutanix (18,9 proc.) oraz Cisco (5,3 proc.) i HPE (4,9 proc.). Dell zwiększył sprzedaż bardziej niż średnia dla rynku (o 95 proc.). W segmencie oprogramowania do zarządzania HCI liderem jest VMware – według Forrestera.