Przedsiębiorcy, którzy sprzedają lub kupują poprzez platformę Amazona muszą uważać na rozliczenia VAT - zauważa "Dziennik Gazeta Prawna". Otóż wprawdzie kontrahentem jest zagraniczny oddział Amazona (np. niemiecki), a towar w końcu trafia do klientów za granicą, ale na automatycznie generowanych fakturach pojawia się polski NIP Amazona. Firma posługuje się nim w transakcjach na naszym rynku. Oznacza to, że zgodnie z ustawą o VAT takiej faktury nie można rozliczać zerową stawką podatku jako wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów. Trzeba ją traktować jak dostawę krajową (z 23 proc. VAT).

Według DGP warto spróbować porozumieć się z Amazonem, by skorygował już wydane faktury i umieszczał na kolejnych zagraniczny NIP, choć dogadanie się z gigantem w tej sprawie niekoniecznie będzie łatwe.

W 2016 r. Amazon uruchomił polskojęzyczną wersję serwisu amazon.de. Udostępnił także narzędzia, ułatwiające resellerom sprzedaż produktów, m.in. konto do zarządzania sprzedażą i usługę dostawy towaru (Fulfillment by Amazon). Polscy sprzedawcy mogą jednocześnie dotrzeć do zagranicznych klientów różnych platform Amazona w Europie.

W 2018 r. poprzez serwis amazon.de Polacy zrobili zakupy za średnio 62 euro (266 zł) - według danych Planet Plus. Najczęściej kupowana jest elektronika.