Ministerstwo Finansów poinformowało, że stwierdziło rozpowszechnioną praktykę stosowania procedury VAT-marża przy obrocie nowymi towarami. Dotyczy to przede wszystkim towarów z dziedziny elektroniki, zwłaszcza telefonów komórkowych oraz tabletów.

VAT-marża polega na tym, że podstawą opodatkowania jest marża i od niej sprzedawca odprowadza podatek VAT. W przypadku elektroniki, jak zaznacza MF, ta procedura może dotyczyć wyłącznie artykułów używanych i to pod określonymi w ustawie o VAT warunkami. Może być stosowana tylko wówczas, gdy kupiono towar używany i zakup nie był opodatkowany VAT przez dostawcę. "Zazwyczaj w procedurze VAT-marża sprzedawane są towary używane, skupowane od osób fizycznych, które nie są podatnikami. Nie jest zatem prawnie możliwe stosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów nowych" – zwraca uwagę Ministerstwo Finansów w wydanym komunikacie.

Resort finansów ostrzega, że stosowanie procedury VAT-marża do dostaw towarów jest niezgodne z przepisami ustawy o VAT i może wskazywać na chęć zaniżenia podstawy opodatkowania VAT. Takie działanie skutkuje powstaniem zaległości podatkowej oraz sankcji VAT. To samo może grozić przy zastosowaniu procedury VAT-marża przy jednoczesnym odliczeniu podatku naliczonego od zakupu towarów. "Nie jest również prawnie możliwe zakupienie telefonów komórkowych, rozliczenie tego zakupu w schemacie odwróconego obciążenia i następnie dokonanie sprzedaży w procedurze VAT-marża" – czytamy w komunikacie MF.

Ministerstwo Finansów informuje, że w najbliższym czasie podatnicy, u których stwierdzono obrót tego rodzaju asortymentem opodatkowany w procedurze VAT-marża, otrzymają – celem sprawdzenia poprawności rozliczenia podatku od towarów i usług – powiadomienia w postaci e-maila lub SMS-a.