Jacek Leśkow został powołany na stanowisko dyrektora NASK. Dotychczas był zastępcą dyrektora ds. projektów administracyjno-edukacyjnych. Tę funkcję obejmie teraz Bartłomiej Klinger. Będzie jednocześnie nadzorować m.in. pion OSE oraz oddział NASK w Białymstoku.

NASK nie miał stałego szefa od września ub.r., gdy został odwołany Wojciech Krzemieniecki, nieoficjalnie z powodu problemów z systemem viaTOLL. Instytutem tymczasowo kierował Krzysztof Silicki.

Nowych szefów NASK powołał minister cyfryzacji, któremu podlega NASK. Jest to państwowy instytut, który m.in. pełni funkcję rejestru domen .pl, oferuje usługi teleinformatyczne. W jego ramach w 1996 r. powstał zespół CERT Polska, zajmujący się bezpieczeństwem sieci i reagowaniem na zagrożenia.

Dyrektor zapowiada integrację kompetencji w ramach grupy NASK. Jako istotny kierunek działania wskazuje współpracę z zagranicznymi partnerami w obszarze usług cyfrowych, cyberbezpieczeństwa oraz badań i rozwoju, zwłaszcza związanych ze sztuczną inteligencją.

Jacek Leśkow jest profesorem Politechniki Krakowskiej. Specjalizuje się w sztucznej inteligencji i statystycznej obróbce sygnałów. Przez kilkanaście lat pracował na University of California w Santa Barbara, był również prorektorem ds. naukowych w Wyższej Szkole Biznesu – National Louis University w Nowym Sączu. Przez 7 lat należał do komitetu monitorującego Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego.

Bartłomiej Klinger ma doświadczenie w zarządzaniu projektami i zespołami IT, jest ekspertem w zakresie inżynierii oprogramowania i systemów IT. Od ponad 15 lat współtworzy rozwiązania informatyczne dla administracji i biznesu. W zarządzie Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych odpowiadał za rozwiązania cyfrowe i projekty informatyczne. Od listopada 2018 r. był związany z Ministerstwem Cyfryzacji. Jako zastępca dyrektora w departamencie zarządzania danymi zajmował się koordynowaniem projektów wykorzystujących AI, IoT i blockchain.

Dotychczas pełniący obowiązki dyrektora NASK Krzysztof Silicki został ponownie powołany na stanowisko zastępcy dyrektora ds. cyberbezpieczeństwa i innowacji w NASK. Odpowiadał za ten obszar przed objęciem obowiązków dyrektora instytutu. W NASK pracuje od początku jego istnienia, tj. od 1992 r. Organizował CERT Polska. W latach 2017-2018 był podsekretarzem stanu w resorcie cyfryzacji, odpowiadając za obszar bezpieczeństwa informatycznego. Kierował procesem tworzenia ustawy o krajowym systemie cyberbezpieczeństwa.