Operator telekomunikacyjny Telia, we współpracy z firmami Ericsson i Intel, uruchamia pierwszą w Europie sieć 5G działającą w czasie rzeczywistym. Na razie zostało udostępnione środowisko testowe w Tallinie. W przyszłym roku nastąpi całkowite wdrożenie rozwiązania na terenie Tallina i Sztokholmu.

Telia i Ericsson ogłosiły wspólny plan działania, którego celem jest umożliwienie w 2018 roku klientom operatora skorzystanie z usług 5G w Tallinie i Sztokholmie. Obecnie, we współpracy z Intelem, wprowadzono w życie pilotażowe usługi dla konsumentów i przedsiębiorstw.

Współpracujemy z naszymi partnerami w całym ekosystemie, aby zbadać wpływ technologii 5G na naszych klientów i społeczeństwo. Nie chodzi tylko o budowę nowej sieci, ale także o stworzenie nowego sposobu myślenia i edukację. Niespotykana prędkość, niskie opóźnienia, olbrzymia przepustowość, nawet ta mobilna, spowoduje przesunięcie granic cyfryzacji” – mówi Gabriela Styf Sjöman, globalny szef sieci w firmie Telia.

Środowisko 5G Tallink zostało stworzone w porcie w Tallinie, by przetestować, w jaki sposób nowa technologia może zwiększyć szybkość połączenia i poprawić jakość transmisji danych. Podczas wrześniowych testów zastosowane rozwiązania pozwoliły na korzystanie z Wi-Fi systemom informatycznym i systemom łączności statku pasażerksiego oraz jego 2 tys. pasażerom.

Z kolei uczestnicy odbywającego się w Tallinie Szczytu Cyfrowego Unii Europejskiej mieli okazję zapoznać się ze zdalnym sterowaniem koparką przemysłową. Sterowanie odbywało się na żywo za pomocą gogli VR i pilota obsługiwanych przez połączenie 5G. Pokazuje to m.in. możliwość sterowania na odległość maszynami pracującymi w niebezpiecznych warunkach.