Pilotaż sieci 5G wkrótce rozpocznie się w Łodzi – potwierdziła minister przedsiębiorczości i technologii, Jadwiga Emilewicz. Nie podała jednak terminu. Rekomendowanie miasta jako pierwszego do wdrożenia 5G w Polsce było jedną z ostatnich decyzji minister cyfryzacji Anny Streżyńskiej, która została odwołana na początku stycznia br., nie było więc pewne, co dalej z projektem.

Wybór Łodzi przez resort cyfryzacji jest związany z wdrożonymi i planowanymi projektami z zakresu inteligentnego miasta (sterowanie ruchem, oświetleniem). Znaczenie miały również dostępne na miejscu kadry fachowców. Według założeń ministerstwa komunikacja 5G w Łodzi ma również posłużyć do pilotażu usług z zakresu inteligentnego transportu, z uwagi na położenie na skrzyżowaniu ważnych szlaków komunikacyjnych.

Jadwiga Emilewicz zapowiedziała, że polski rząd zamierza aktywnie włączać się w rozbudowę infrastruktury 5G. Działania obejmują m.in. dążenie do standaryzacji architektury na poziomie europejskim dla Przemysłu 4.0.

Standard 5G pozwala na przesyłanie danych z prędkością minimum 10 Gb/s i mniejszym opóźnieniem, oraz na znaczne zwiększenie pojemności sieci bezprzewodowych (do 10 tys. razy, a w warunkach laboratoryjnych jeszcze więcej). Dzięki swoim możliwościom może być podstawą inteligentnych miast, IoT oraz IT w przemyśle.

Według przyjętej w ub.r. przez Ministerstwo Cyfryzacji strategii 5G dla Polski pierwsze wdrożenia sieciowe mają nastąpić w 2019 r. Do 2025 r. polska sieć 5G powinna objąć wszystkie obszary miejskie i główne szlaki transportowe.