Powstanie system informatyczny Krajowej Izby Rozliczeniowej, który będzie analizował dane spływające z banków (zarówno w bankach jak i skokach), jak również z państwowych baz (np. resortu finansów), co ma umożliwić identyfikację podejrzanych transakcji i podmiotów oraz szybkie wykrycie nadużyć. Chodzi zwłaszcza o wyłudzenia VAT i obrót z pomocą pustych faktur. W tym tygodniu przyjęto projekt ustawy, która wyznacza ramy prawne nowego przedsięwzięcia o nazwie STIR (System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej). Resort zapewnia, że poufne informacje finansowe przedsiębiorstw pozostaną chronione, jednakże STIR będzie przetwarzał dane objęte tajemnicą bankową. 

Informacje spływające do bazy posłużą do "analizy ryzyka" nadużyć. Będą brane pod uwagę m.in. kryteria ekonomiczne (np. czy dane transakcje są typowe dla branży, w której działa przedsiębiorstwo oraz do jego wielkości), geograficzne (pod szczególnym nadzorem będą transakcje z podmiotami w krajach, w których stwierdzono duże ryzyko wyłudzeń) i przedmiotowe (czy branża jest narażona na wysokie ryzyko nadużyć podatkowych – firmy handlujące elektroniką są w tej grupie, więc można spodziewać się, że będą dokładniej prześwietlane).

Informacje z analizy STIR będą przekazywane skarbówce (szefowi Krajowej Administracji Skarbowej) oraz bankom i SKOK-om. Jeżeli system wykryje ryzyko nieprawidłowości, KAS może zażądać od banku lub SKOK-a zablokowania konta wskazanego przedsiębiorcy. Zawiadomienie o problemie dostanie także odpowiedni urząd skarbowy. Jeżeli przedsiębiorca nie zgadza się z decyzjami KAS, w szczególności z blokadą rachunku, może pójść do sądu – tak przynajmniej zakłada projekt.

Ministerstwo Finansów przewiduje, że system zacznie działać w pełni w 2017 r. W br. liczy na wpływy z podatków większe o ok. 600 mln zł, dzięki nowemu rozwiązaniu, a w 2018 r. – o ok. 1 mld zł. Zakłada, że przychody będą rosnąć co roku o ok. 5 proc., zarówno dzięki większej wykrywalności wyłudzeń VAT jak i zmniejszenia liczby "karuzelowych" oszustw, z uwagi na odstraszający efekt poprawy nadzoru.