Choć siła nabywcza polskich rodzin rośnie - jak podaje GFK do końca 2016 r. ma być wyższa wobec ub.r. o ok. 17 mld zł - to tylko 8 proc. Polaków deklaruje zwiększenie wydatków na urządzenia mobilne, takie jak smartfon, tablet i laptop – według Accenture. Rynek sprzętu nasyca się – 75 proc. pytanych deklaruje posiadanie smartfona, a tabletu – 37 proc. Tezę tę potwierdzają dane PMR – do 2020 r. przewidywane są stabilne, ale niskie wzrosty sprzedaży urządzeń elektronicznych (tym RTV i AGD). Wartość rynku według PMR w ub.r. wyniosła 23,2 mld zł, czyli 1,8 proc. więcej niż w 2014 r.

Mimo słabych prognoz dla rynku sprzętu elektronicznego, warto zwrócić uwagę, że - zgodnie z raportem PMR - polski konsument częściej wymienia urządzenia elektroniczne, w tym mobilne, AGD i RTV, niż na przykład meble. 

Ponadto, zgodnie z raportem KPMG, do 2018 r. wartość rynku elektroniki domowej ma wzrosnąć do 211 mln zł (czyli o 15 proc. w stosunku 2015 r.). 

Różne są preferencje zakupowe klientów z różnych pokoleń. Przedstawiciele tzw. baby boomers i srebrnej generacji, czyli osoby w wieku 50+ oraz 60+, wolą produkty sprawdzone, o wysokiej jakości, przy czym dostępne w dobrej cenie. Dla sprzedawców dotarcie do nich jest istotne, ponieważ zgodnie z badaniem GfK przeprowadzonym w 2016 r. na grupie 8 tys. polskich gospodarstw domowych, seniorzy dysponują 21 proc. ogólnej siły nabywczej polskiej populacji, wydając w sklepach 48,2 mld zł rocznie.

Z kolei dla pokolenia X (urodzeni pomiędzy 1961 a 1983 r.) urządzenia elektroniczne są głównym źródłem komunikacji, wiedzy i rozrywki. To grupa będąca najważniejszym nabywcą wszystkiego tego, co jest nowe i trendy, często bez względu na cenę.

Tym niemniej brak innowacji w urządzeniach elektronicznych powoduje, że żywotność produktów wydłuża się. Konsumenci nie potrzebują nowego sprzętu, który niewiele różni się od już posiadanego. 

„Dlatego coraz więcej firm, zamiast tworzyć bardziej zaawansowane produkty, będzie stawiać także na prostsze i tańsze rozwiązania, które pozwolą generować sprzedaż w elektromarketach” – komentuje Kuba Rejek, przedstawiciel marki Skross.