Wydatki na ICT w Europie spadną o 3,7 proc. w 2020 r. wobec 2019 r., do łącznej kwoty 897,08 mld dol. - według nowej prognozy IDC z czerwca br.

Analitycy potwierdzili więc swoje przewidywania co do negatywnego trendu w br.

Spodziewane jest natomiast nieznaczne ożywienie w 2021 r., kiedy to wydatki na ICT w Europie mają wzrosnąć o 1,9 proc. wobec 2020 r. Taki powinien być efekt stopniowego ożywienia gospodarczego i powrotu zaufania konsumentów.


Firmy i ludzie będą oszczędzać na sprzęcie

Wszystkie segmenty sprzętu dotkną spadki w br. Wydatki na urządzenia zmniejszą się w sumie o 4,07 proc. rok do roku. Największy wpływ na to będą miały niższe wydatki na infrastrukturę, ze względu ograniczenie działalności przedsiębiorstw i koncentracji na oszczędnościach.

Za to europejskie przedsiębiorstwa odważniej pójdą w chmury. Prognoza zakłada, że wyraźnie zwiększą się środki przeznaczane na IaaS - dwucyfrowo zarówno w krótkim, jak i długim okresie.

Mimo utrzymującego się w II kw. 2020 r. sporego popytu na komputery, zdaniem analityków w całym 2020 r. wydatki na PC spadną ze względu na ograniczenie zakupów zarówno przez konsumentów, jak i przedsiębiorstwa. A to z kolei wynika z makroekonomicznych skutków pandemii.


Mniej projektów IT

W 2020 r. europejski rynek usług IT spadnie o 4,2 proc. rok do roku, z uwagi na opóźnienia i ograniczanie projektów oraz odraczanie planowanych przed kryzysem inwestycji. W 2021 r. oczekuje się nieznacznego odbicia na rynku usług, ale na niewielkim poziomie (+1 proc.).

 

Środki pójdą na UC i bezpieczeństwo, a także w AI, analitykę, automatyzację

Powędrują w dół w tym roku także wydatki na oprogramowanie w Europie - o 2,61 proc. To kolejna konsekwencja ograniczenia projektów, które nie są niezbędne dla utrzymania podstawowej działalności biznesowej organizacji.

Z drugiej strony rozwój pracy zdalnej spowoduje, że szerszym strumieniem popłyną pieniądze przeznaczane na narzędzia współpracy i komunikacji oraz na bezpieczeństwo oprogramowania, ponieważ ochrona urządzeń i rozbudowanych sieci stała się pilną potrzebą.

IDC uważa, że rynek software'u w Europie nieznacznie wzrośnie w 2021 r., a firmy ponownie uruchomią niektóre opóźnione inicjatywy cyfrowej transformacji, szczególnie te związane z AI, analityką i automatyzacją procesów biznesowych.