– Jeśli spojrzymy w przyszłość, Polska zdecydowanie wysuwa się na prowadzenie – podkreślał Roman Durka, prezes Kapsch Sp. z o.o. (polski oddział Kapsch BusinessCom), komentując wyniki badania „Branża Teleinformatyczna – Trendy i Wyzwania” przeprowadzonego dla spółki w Austrii, Czechach, Polsce, Rumunii, Turcji, na Węgrzech i Słowacji. Wzięło w nim udział prawie 900 respondentów – przedstawicieli kadry kierowniczej z różnych sektorów gospodarki, odpowiedzialnej za IT. Pytano o oceny, prognozy, aktualne wykorzystanie i plany inwestycyjne dotyczące takich rozwiązań jak cloud computing, współpraca (w tym komunikacja zintegrowana i wideokonferencje), Big Data, mobilność, bezpieczeństwo.

Zebrane dane pokazują, że Polska ma największy w Europie Środkowo-Wschodniej potencjał wzrostu w sektorze usług informatycznych. Przewiduje się, że w kolejnych 3 latach budżety informatyczne będą rosnąć. W indeksie gotowości branży informatycznej, który odzwierciedla obecną sytuację, nasz kraj znalazł się na drugiej pozycji.

 

Niewielu pesymistów

Z badania wynika, że w Polsce 31 proc. firm zamierza zwiększyć wydatki na IT w ciągu nadchodzących 3 lat (w tym 22 proc. stwierdziło, że wzrosną one znacząco), co jednak oznacza nieco bardziej pesymistyczną postawę w porównaniu z resztą regionu (średnio 36 proc.), a także nieco mniej optymizmu w polskich firmach w odniesieniu do minionych 3 lat (35 proc. zwiększyło wówczas wydatki – przynajmniej według deklaracji respondentów). Tym niemniej cięcia przewiduje garstka badanych – 65 proc. przedsiębiorców poinformowało, że utrzyma nakłady na IT na podobnym poziomie co dotychczas (w regionie – 61 proc).

– Fakt, że Polska wypada bardzo dobrze na tle innych krajów jest potwierdzeniem ogromnego potencjału lokalnej branży. Prognozy rynkowe mówią już od jakiegoś czasu o rosnącej popularności rozwiązań mobilnych oraz chmury obliczeniowej. Jak się okazuje, nasz rynek w pełni je potwierdza – ocenia Roman Durka.

Wysoka pozycja Polski w rankingach bierze się głównie z planów dotyczących wykorzystania usług informatycznych, ale także z obecnych wyników polskich firm, które są powyżej średniej. Okazuje się, że przodujemy w wykorzystaniu cloud computingu – 31 proc. organizacji korzysta z zasobów IT w chmurze (średnia dla badanych krajów – 27 proc.), a 30 proc. planuje w ciągu następnych 3 lat przenieść część swoich zasobów informatycznych do chmury. Ponadto w tym samym czasie 25 proc. respondentów zamierza zakupić systemy zintegrowanej komunikacji, co również jest ponadprzeciętnym wynikiem (średnia – 22 proc.).

BYOD – 30 proc. z prywatnym sprzętem
Jeśli chodzi o rozwój środowiska BYOD (Bring Your Own Device) w najbliższych trzech latach, Polska plasuje się powyżej średniej – 17 proc. kierowników działów IT zamierza skorzystać z takiej możliwości (średnia – 14 proc.). Spośród 42 proc. firm oferujących mobilny dostęp do aplikacji informatycznych poza e-mailem, 11 proc. zapewnia go wszystkim pracownikom. Polska zajmuje czwarte miejsce z wynikiem 37 proc. Zwykle przeszkodą jest niedostępność odpowiednich struktur i procesów. Firmy w naszym kraju za to dość często pozwalają korzystać pracownikom z prywatnego sprzętu (30 proc., średnia wynosi 25 proc.). Polska jest także stosunkowo wysoko w rankingu mobilnego dostępu do aplikacji korporacyjnych przez smartfony i tablety oraz możliwości zintegrowania własnego urządzenia mobilnego z siecią firmową.


Dużo więcej na ochronę
W kwestii bezpieczeństwa badanie pokazuje duży potencjał dla usług kontroli systemów przez zewnętrznych audytorów. W Polsce w ciągu ostatnich 3 lat skorzystało z nich 45 proc. firm, czyli nieco poniżej średniej (46 proc., a w Austrii – 57 proc.). Deklaracje ankietowanych wskazują natomiast, że wydatki na bezpieczeństwo zdecydowanie wzrosną w najbliższych latach – 42 proc. polskich firm planuje zwiększenie kosztów osobowych związanych z bezpieczeństwem, a 53 proc. – zamierza zwiększyć wydatki na ten cel.

Według uzyskanych danych wirtualizacja zasobów informatycznych jest coraz bardziej popularna – w Polsce korzysta z niej 43 proc., czyli nieco poniżej średniej. Najczęściej jest wdrażana wirtualizacja serwerów i centrów danych – jej wprowadzenie deklaruje 90 proc. wszystkich firm korzystających z wirtualizacji.

Jeśli chodzi o chmurę obliczeniową, wciąż jest duży potencjał rozwoju w tym zakresie – średnio 27 proc. badanych twierdzi, że korzysta z chmury. Dominują chmury prywatne (46 proc.), co świadczy o ważnej roli lokalnych dostawców dla klientów.

Także w przypadku outsourcingu usług IT klienci preferują lokalnych dostawców – z ich pomocy korzysta 72 proc. spośród 44 proc. firm, które zlecają usługi informatyczne przedsiębiorcom zewnętrznym. Zadowolenie z firm outsourcingowych jest wysokie (wg 22 proc. “bardzo wysokie”). Głównym argumentem na korzyść outsourcingu, który pojawia się w wypowiedziach kierowników działów IT, jest potencjalna poprawa jakości (42 proc. “zdecydowanie się zgadza” a 37 proc. “się zgadza”).

W Polsce 27 proc. respondentów potwierdza korzystanie ze zintegrowanej komunikacji (w tym z wideokonferencji – 34 proc., nieco poniżej średniej – 35 proc.). Głównym argumentem na korzyść jest lepsza współpraca w ramach firmy (53 proc. badanych).

Rozwój Big Data
Wedug badania w tym segmencie jest duży, niewykorzystany potencjał. Pomimo tego, że firmy przewidują znaczący wzrost ilości przetwarzanych danych, niewiele wdrożyło odpowiednie narzędzia (do ustrukturyzowanego wyszukiwania) – 19 proc. respondentów w Polsce (21 proc. w regionie) korzysta z rozwiązań big data. Głównym argumentem za ich stosowaniem jest szybszy dostęp do informacji. Wielkość danych w cyfrowym świecie rośnie o ok. 50 proc. co roku, ale głównie dzięki produktom konsumenckim (jak serwisy wideo). Większość firm zakłada wzrost 25-procentowy, czyli mimo wszystko spory, i do tego stabilny, więc z problemem big data będzie musiała zmierzyć się coraz większa liczba biznesów, poszukując i wdrażając rozwiązania, które pomogą uporządkować i wykorzystać tę masę informacji.

Raport został przygotowany na zlecenie Kapsch BusinessCom przez firmę konsultingowo-analityczną Pierre Audoin Consultants (PAC).