Firma Oracle poinformowało o zakupie Talari Networks, dostawcy rozwiązań SD-WAN. Dołącza tym samym do grona potentatów, którzy wcześniej poprzez przejęcia uzupełnili swoje oferty o tę technologię.

W sierpniu Cisco Systems kupiła firmę Viptela, chcąc wzmocnić przeznaczoną dla sieci oddziałowych ofertę Cisco Meraki, poprzez umożliwienie wdrożeń w bardziej złożonych środowiskach biznesowych. Z kolei VMware przejęło w grudniu zeszłego roku platformę SD-WAN firmy VeloCloud. Także Aruba HPE, Cradlepoint, Aerohive, Juniper Networks i Riverbed Technology starają się zdobyć silniejszą pozycję na tym jednym z najgorętszych rynków w branży. Działają na nim jeszcze dostawcy specjalizujący się wyłącznie w SD-WAN, tacy jak Aryaka i Silver Peak.

SD-WAN umożliwia administratorom IT wdrażanie sieci prywatnych w Internecie poprzez oddzielenie warstwy oprogramowania od sprzętu. Definiowane programowo sieci rozległe mają zapewniać większą elastyczność i efektywność w łączeniu oddziałów firm rozrzuconych na dużym obszarze geograficznym i obsługujących rozproszone obciążenia, aplikacje do udostępniania wideo i systemy telefonii VoIP. SD-WAN, która przynosi rewolucję w sieciach rozległych, opartych dotąd na technologii MPLS i routerach, poprawia wydajność aplikacji i bezpieczeństwo przy jednoczesnym obniżeniu kosztów.

IDC szacuje, że światowe przychody z infrastruktury i usług SD-WAN będą zwiększać się co roku średnio o 70 proc., osiągając w 2021 r wartość ponad 8 mld USD. Z kolei Gartner spodziewa się, że do końca 2019 r. 30 proc. przedsiębiorstw wdroży technologię SD-WAN w swoich oddziałach (w 2015 r. było ich poniżej 1 proc).

Przejmowana przez Oracle firma Talari była jednym z pierwszych dostawców oferujących technologię SD-WAN na rynku. Zakup (po nieujawnionej cenie) ma zwiększyć możliwości i wzmocnić rynkową pozycję oferty chmurowej Oracle Cloud Infrastructure. Producent poinformował, że transakcja powinna zostać sfinalizowana do końca tego roku.