Rynek SSD ma przed sobą dobrą perspektywę - oceniają analitycy IDC. W latach 2016 - 2021 średni roczny wzrost sprzedaży nośników wyniesie średnio 15,1 proc. co roku. W ujęciu wartościowym obroty dostawców mają zwiększać się o 14,8 proc. rocznie, co oznacza osiągnięcie 33,6 mld dol. globalnych przychodów w 2021 r.

Rosnący popyt zgodnie z prognozą będzie związany z coraz większą dostępnością produktów i przystępnymi cenami. Zdaniem IDC w 2018 r. zacznie się erozja cen na rynku SSD, dzięki czemu nośniki półprzewodnikowe będą częściej instalowane w komputerach i innych urządzeniach.

Zgodnie z prognozą sprzedaż SSD na rynku PC i elektroniki konsumenckiej zwiększy się przeciętnie 15,8 proc. co roku do 2021 r. W sektorze przedsiębiorstw zapotrzebowanie również powinno wyraźnie rosnąć, z związku z migracją systemów pamięci masowej na rozwiązania all-flash oraz wykorzystanie SSD w serwerach.

Na rynku klienckim IDC spodziewa się wzrostu pojemności SSD oferowanych w najważniejszych segmentach cenowych, co powinno przełożyć się na szersze zastosowanie tych nośników w nowych notebookach, desktopach i 2 w 1.

Na rynku korporacyjnym spadek ceny 1 GB nośnika SSD spowoduje zgodnie z prognozą częstsze użycie dysków półprzewodnikowych w serwerach, macierzach pamięci masowej (all-flash i hybrydowych) oraz w wielkich centrach danych.

Ponadto zwiększy się wykorzystanie SSD w rozwiązaniach Internetu rzeczy, gdzie istotna jest wysoka niezawodność, elastyczność w zakresie kształtu i pojemności oraz odporność na trudne warunki zewnętrzne.