Amazon, Apple i Google będą pracować nad wspólnym standardem komunikacji, który ułatwi połączenie urządzeń smart home różnych marek. Ma on być dostępny bez opłat licencyjnych dla innych dostawców. Współpracę w tym obszarze zadeklarowali już m.in. Ikea, NXP (producent czipów) i Samsung. Z zapowiedzi producentów wynika, że nowy standard będzie oparty na protokole internetowym i komunikacji Wi-Fi oraz Bluetooth.

Alians ułatwiający komunikację różnych sprzętów smart home może przyspieszyć rozwój rynku, który według prognoz będzie wyraźnie rósł w najbliższych latach. Według Strategy Analitycs przychody ze smart home (sprzęt, usługi i opłaty instalacyjne) będą zwiększać się co roku średnio o 11 proc. do 2023 r. w skali światowej, osiągając wartość 157 mld dol. Z badania wynika, że lepsza kontrola nad inteligentnym domem i sprzętem przekonują klientów do zakupu.

GfK ocenia, że popularność smart home w nadchodzących latach może dorównać karierze smartfonów. Potrzebna jest jednak edukacja klientów.