Rząd zamierza unieważnić postępowanie aukcyjne na rezerwacje 4 bloków częstotliwości pod 5G. Obecnie jest ono zawieszone decyzją UKE. Aukcja ruszyła 6 marca br. Pierwszy etap miał zakończyć się 23 kwietnia br.

Unieważnienie w ocenie resortu cyfryzacji jest wskazane, bo cały proces może zostać podważony przed sądem.

Otóż zawieszenie postępowania na czas epidemii z założeniem, że terminy będą biegły dalej po jej zakończeniu, jest niezgodne z dokumentacją aukcyjną - wyjaśnia resort.

Ponadto w czasie zawieszenia (obowiązuje od 31 marca br., mimo że decyzja UKE zapadła 16 kwietnia br.) udzielano odpowiedzi na pytania, została złożona wstępna oferta.

Resort uważa, że z powodu wątpliwości prawnych w razie kontynuacji obecnej aukcji uczestnicy postępowania nie będą mieli pewności inwestycji wartych miliardy złotych.
 
Ministerstwo deklaruje jednocześnie dotrzymanie terminów określonych w Europejskiej Agendzie Cyfrowej. Do końca 2020 r. komercyjna sieć 5G powinna działać przynajmniej w jednym dużym mieście kraju, a do końca 2025 r. - we wszystkich miastach i na głównych szlakach komunikacyjnych. Zwycięzcy aukcji w ciągu 5 lat mają uruchomić w sumie 2,8 tys. stacji bazowych sieci 5G.