W tym miesiącu będzie gotowy projekt zmian w przepisach, które ułatwią budowę sieci 5G w kraju. Zostaną m.in. zwiększone dopuszczalne normy pól magnetycznych i ujednolicone regulacje dotyczące opłat za zajęcie pasa drogowego pod budowę sieci telekomunikacyjnej - poinformował PAP minister cyfryzacji Marek Zagórski. Nowe przepisy powinny uprościć proces inwestycyjny i zmniejszyć koszty.

Według raportu Boston Consulting Group polska norma emisji magnetycznej (0,1 wata na m kw.) uniemożliwia zagęszczenie sieci stacji bazowych, co zdaniem analityków jest niezbędne do sprawnego działania łączności 5G. W większości krajów unijnych limit jest już co najmniej dwudziestokrotnie wyższy, a dla niektórych częstotliwości nawet stukrotnie. Według ministra nie jest jeszcze przesądzone, jaka będzie u nas nowa norma.

Z kolei opłaty za zajęcie pasa drogowego, ustalane przez samorządy, według ministra są czasem mocno wyśrubowane (nawet do 200 zł za m kw.). Krajowa regulacja ma ustalić górny limit na poziomie 20 zł.

Według strategii 5G dla Polski w 2019 r. mają nastąpić pierwsze wdrożenia sieci, a do 2025 r. jej zasięg powinien objąć wszystkie miasta i główne szlaki komunikacyjne kraju. Testowy nadajnik 5G ruszył we wrześniu br. w Gliwicach, generując prędkości transferu rzędu 1,5 - 1,8 Gb/s.

Raport Boston Consulting Group podaje, że korzyści z uruchomienia sieci 5G w Polsce sięgają 13 mld euro. Wartość inwestycji oszacowano na ponad 4 mld euro rocznie. Sieć 5 generacji ma przyspieszyć rozwój Internetu rzeczy.

Według prognozy IDC w 2018 r. światowe wydatki na infrastrukturę 5G wyniosą 528 mln dol., ale w 2022 r. będzie to już 26 mld dol., co oznacza roczną stopę wzrostu na poziomie 118 proc.